Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На комисия и на косъм: Депутатите приеха да могат да имат двойно гражданство

16 декември 2023, 14:56 часа • 4702 прочитания

Предложението депутатите да могат да имат двойно гражданство мина на косъм в конституционната комисия по време на второто четене на основния закон.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Текстът гласи, че за народен представител може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната.

В сега действащият основен закон за народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство, навършил е 21 години, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода. ОЩЕ: "Ще направим всичко по силите си": "Възраждане" не можаха да направят нищо срещу конституционните промени

Кой как гласува?

"За" предложението гласуваха 5 депутати от комисията, "против"бяха 4 -ма, "въздържали се" нямаше. "За" гласуваха Екатерина Захариева от ГЕРБ, ПП-ДБ  ДПС. Всъщност "против" гласуваха Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС, депутатите от "Възраждане" и БСП. 

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Политическият дебат

„Нека още веднъж се замислим какво е важно за нас. Не поставяме ли в опасност националната сигурност и българския суверенитет с приемане на тези текстове в закона“, коментира Мая Димитрова от БСП. Тя даде пример с клетвата, която полагат гражданите на САЩ. 

От своя страна Гроздан Караджов от ИТН даде пример с Руската федерация и обърна внимание, че България е обявена за вражеска. Той заяви, че двойното гражданство създава определени права и задължения и в редица от случаите те могат да влязат в конфликт. Според него един такъв народен представител или член на Министерски съвет може да се стигне до публично-правна вреда.

Радомир Чолаков от ГЕРБ обясни, че Бойко Борисов е цитирал решението в Търновското конституция, че народни представители са български граждани, а министри могат да станат и чужди граждани с разрешението на парламента. „Обществената реакция беше бурна срещу това предложение на г-н Борисов. Всички казаха, че министри не биват да стават двойни граждани“, добави Чолаков. ОЩЕ: Чолаков: Само съдебната реформа в Конституцията е условие за съществуането на кабинета (ВИДЕО)

Правосъдният министър Атанас Славов също се намеси в дебата. "Решението за това дали да допуснем лица с двойно гражданство да участват в българския политически живот и то на това високо ниво, е сувереннно решение на българските институции, в случая на българския парламент. От тази гледна точка не бих кометирал от позицията, която заемам, това решение. Трябва да имаме предвид следното. Последните 30 години значителна част от българската национална общност по различни причини, се намира в други държави в Европа и извън нея", коментира министърът. Славов е на мнение, че трябва да се признае този факт и да се отчете как тези българи могат да се включат в българския политически живот. Според него това е въпрос на патриотизъм и национална отговорност.  ОЩЕ: Щом имаш чуждо гражданство, не може да си на публичен пост - защо?

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Мнението на експертите

Предложението ще отвори още врати, предупреди проф. Екатерина Михайлова. „Сега говорим, че основното е темата съдебна власт в промените на Конституцията. Сега действащият текст на 162 от Закона за съдебната власт казва, че съдии, прокурори и следователи могат да станат само български граждани. След промяната в Конституцията не е задължително веднага да се промени, но струва ми се, че ще има натиск от определени лица. Защо някой да може да стане депутат и министър, а да не може да стане и съдия“, каза проф. Михайлова.

Доц. Наталия Киселова обърна внимание върху Закона за отбраната и въоръжените сили, както и различните специални закони, които уреждат службите и попита депутатите дали са готови да отварят и тази врата. Тя попита и какъв е принципът да се определят точно 18 месеца. ОЩЕ: Денков за Конституцията: Има спорове, но се движим в правилната посока (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес