Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На фона на "Столипиново" Лиляна Павлова защити санирането

18 февруари 2015, 08:31 часа • 20441 прочитания

Като политическа истерия определи бойните призиви на Мая Манолова срещу външния заем от 16 млрд. лева, който днес ще се обсъжда в Народното събрание. Тези пари се вземат, за да се покрият външни дългове – за 12 млрд. лева, а останалите са за покриване на дефицити. Дефицити, създадени от правителството, подкрепяно от Мая Манолова, в едно със случая „КТБ”, обясни регионалният министър Лиляна Павлова.

Не „горановки”, а „маноловки” трябва да раздава г-жа Манолова. Разпадът в БСП е видим – опитват се да са опозиция, но нямат аргументи и затова залагат на такива кампании, посочи регионалният министър, визирайки банкноти от по 10 000 лева с лика на финансовия министър Владислав Горанов.

По отношение на програмата за безплатно саниране – има сключени договори между Банката за развитие с Варна, Враца и Плевен. Имаме сгради и в Мадан например – не делим на малки и големи. Очевидно „МОЛ”-ът на Манолова за да заработи, трябва алъш-вериш. Тя вдига костинбродски пушилки преди избори, каза Павлова в сутрешния блок на Нова телевизия. На въпрос защо от ГЕРБ не признават, че с програмата за саниране вадят и политически дивиденити, Павлова отговори, че има само икономически ползи.

Регионалният министър трябваше да дава обяснение и за 1 млрд. лева по програмата за саниране. И обяснението беше – БСП и ДПС пък дадоха 1 млрд. лева за „Цанков камък”, които сега плащаме всички ние, без да има полза за енергетиката.

Нито е вярно, че трябва да сте си платили всички задължения за комунални услуги, нито е вярно, че някой ще си загуби жилището заради сключено споразумение по програмата за саниране от сдружение на „Етажна собственост”. Единственото ограничение е, докато тече саниране, да не се превърне даден апартамент в търговски обект – например магазин или офис, защото тогава от него ще произлиза икономическа полза, заяви Павлова.

Регионалният министър посочи и голям проблем – имало случаи на премахнати носещи панели. Не можем да правим саниране при такива условия, без да се погрижим първо за този проблем, заяви Павлова. Такива блокове първо трябва да си възстановят носещи конструкции, които са махнати – и това да си го направят хората там, предупреди министърът.

По думите на Павлова вече за три сгради има сключени договори. До около половин година може би санирането им ще е завършено, смята тя.

По отношение на идеята за ТОП такса Павлова каза, че ще става въпрос за 10 стотинки на километър за леки автомобили. Идеята обаче е да се хванат тежките камиони и те да плащат такава такса.

Саниране и в „Столипиново”

И в „Столипиново” вече се готви сдружение по програмата за безплатно саниране. Става въпрос за блок 246 на пловдивския квартал. Жител на блока буквално каза: „Радвам се, че ще се оправят нещата, дано да стане, защото навън спира да вали, вкъщи – не. Страх ме е, че децата ще ги хване ток”.

Хора от съседен блок също се надяват да бъдат одобрени за програмата за саниране. От 1981 година не са правени ремонти там, казва един от живущите.

Живеещите във въпросните блокове не пропускаха да благодарят „на кмета”. Според кмета на пловдивския район „Източен” Николай Чунчуков от четири блока подготвят сдружения, за да участват в програмата за саниране.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес