Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МОСВ призова кметовете да си сверят часовника за чистотата на въздуха

19 септември 2017, 17:07 часа • 875 прочитания

Съгласно изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух, общините с нарушено качество на въздуха са задължени да имат действащи общински програми за качеството на атмосферния въздух (КАВ), които са основно средство за справяне с наднорменото замърсяване. В тази връзка, с писмо до кметовете на 28-те най-големи общини в страната зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков ги призова да изпълнят този ангажимент, изпращайки указания във връзка с актуализацията на програмите с оглед на това, те да служат за постигане на поставените цели.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

МОСВ настоява разработваните програми да отговарят на всички изисквания на действащата нормативна уредба, съобщиха от ведомството.

От съществено значение е възможно най-точно да се определят източниците на емисии, разположението им и на количествата вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, което е от изключително значение за набелязването на правилните мерки, заложени в програмите, чрез изпълнението на които следва да бъде постигнато съответствието с нормите за КАВ.

Със средства на ОПОС 2014-2020 в момента се актуализират програмите за качеството на атмосферния въздух на общините Асеновград, Благоевград, Варна, Враца, Гълъбово, Димитровград, Монтана, Несебър, Перник, Пловдив, Шумен. Актуализираните програми трябва да определят основните източници на замърсяване на територията и да планират адекватни мерки за подобряването на КАВ, а изпълнението им да доведе до постигане на определените от законодателството норми.

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

В писмото се припомня, че на 5 април, 2017 г. Съдът на ЕС в Люксембург излезе с решение по дело С-488/15, според което България не е спазила нормите за ФПЧ10 във всички агломерации и зони на страната. Решението постановява задължение за изготвяне и изпълнение на планове за качество на въздуха, за да бъде периодът на превишаване на пределно допустимите стойности възможно най-кратък.

МОСВ предупреждава, че поради естеството на проблема, който очевидно няма да може да бъде решен в най-кратки срокове, е твърде вероятно решението на съда да доведе до налагането на финансови санкции на България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес