Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Могат ли депутатите да спрат министри да харчат? КС вече е създал прецедент

04 април 2024, 13:34 часа • 4179 прочитания

Малко след полунощ Народното събрание гласува решение, с което на практика забрани на финансовия министър Асен Василев да харчи пари от бюджета с изключение за заплати и пенсии.

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

ГЕРБ и ДПС, които са вносители на решението, го аргументираха с "гарантиране на финансовата стабилност и фискалната ликвидност на България. Решението беше гласувано със 131 гласа "за", а депутатите от ПП-ДБ напуснаха пленарната зала.

Така депутатите забраниха на финансовия министър Василев да харчи пари от бюджета, освен за пенсии, заплати, неотложни социални плащания и падежиращи плащания по държавния дълг до назначаване на служебно правителство. 

Тази сутрин премиерът Николай Денков реагира и обяви, че решението е противоконституционно. От "Продължаваме промяната - Демократична България" пък добавиха, че ще сезират Конституционния съд.

Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

КС вече има решение по подобен казус

Съдът обаче вече се е произнасял по тази тема - през 2021 година. Със свое решение тогава заключва, че е недопустимо "Народното събрание временно да спира изпълнението на установени от Конституцията и развити в законите правомощия на президента, на изпълнителната власт, включително и когато Министерският съвет е подал оставка пред новоизбрания парламент, на други държавни органи, установени от основния закон и на съдебната власт". Още: Бивш конституционен съдия: Мораториумът, наложен от парламента беше прекален

Повод за него беше мораториумът, който 45-тото Народно събрание наложи над определени действия на вече подалия оставка пред него кабинет "Борисов 3". Тогава КС беше сезиран от депутати от ГЕРБ, сред които и Десислава Атанасова, която вече е член на съда.

Целта, с която беше взето решение на парламента, беше да спре правителството в оставка да раздава концесии и да назначава хора в администрацията и в регулаторите. На практика обаче то имаше и много други последици. Една от тях беше, че блокира всички назначения на съдии, прокурори и следователи до избор на нов кабинет или назначаване на служебен.

Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение

Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така

"Изпълнителната власт е самостоятелна област на държавното управление и в ценностен аспект нейната функция е толкова ценна, колкото и на останалите власти. Тя е независима да взима решения, основани на закона и на нейната собствена воля. При незаконосъобразни актове от страна на изпълнителната власт съществуват процедури по тяхната отмяна, но това не може да става по начин, който да подчертава върховното положение и политическото предимство на парламента в структурите на властното разделение. Следователно от особена важност за гаранцията за правото е да се намери този необходим конституционен механизъм, който да позволи на законодателната власт да контролира изпълнителната, без това да води до ограничаване на правомощия и до блокиране на възможностите за самостоятелни решения", се казва в решението на съда.

В него се изтъква, че ако Народното събрание счете, че управленската преценка на правителството не съответства на изразената от него воля и надхвърля параметрите, зададени от политическата ориентация на парламентарното мнозинство, той може във всеки момент да постави в ход механизмите на парламентарния контрол.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес