Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Модернизацията на армията - има ли всъщност по-голям избор на изтребител?

08 юни 2018, 08:30 часа • 2733 прочитания

Това е въпрос на национален консенсус. Мисля, че днес ще имаме дори квалифицирано мнозинство. Трябва да изкажем похвала за опозицията и отговорното ѝ поведение и това трябва да се подчертае. Така, в един глас, депутатите от ГЕРБ и „Обединени патриоти” Владимир Тошев и Милен Михов споделиха какво очакват от днешното гласуване на проектите за модернизиране на армията ни (бел. ред. – за нов изтребител и за нова бронирана машина).

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Това е форма на подкрепа на философията и концепцията, но имаме редица съмнения относно проектите, каза депутатът от БСП Петър Витанов пред БНТ. Той обърна внимание на „предопределността” що се отнася до проекта за изпълнител и изискванията на таблица 3 и таблица 5, като каза, че в таблица 5 имало посочени самолети, които не отговарят на изискванията на таблица 3. Като примери Витанов даде френските изтребители „Рафал”, които са по-скъпи от предвиденото финансиране (бел. ред. – по думите на Витанов изтребителят струва 220 млн. евро, при това без въоръжението), както и F-16 от Португалия, които вече са преминали 50% от гарантирания експлоатационен срок. Същевременно Витанов наблегна, че модернизацията на МиГ-29 ще е дори по-скъпо от това да имаме нов изтребител.

Милен Михов обаче не се съгласи, защото с проекторешението се отваряла възможност за повече кандидати. А Тошев определи като „по-тезисна” рамката за бойната бронирана машина, но там имало по-строги критерии за производство и експлоатация. Витанов, обаче, посочи, че проектът за бойната машина се различава от този за изтребител - заради липсата на технически изисквания. Михов, обаче, отговори, че ги имало в техническата документация. А Тошев контрира, че едва ли имало нужда да се обяснява на "неразбиращите колеги" и че по конкретни параметри за бойната машина може да се говори така, че да има производство и в България.

Същевременно народният представител от партия „Воля” Андон Дончев посочи, че в последния доклад за националната сигурност никъде не се споменавало за заплаха по въздух и съответно защо тогава е нужен нов изтребител. И обърна разговора по отношение на „изолационистката политика на Доналд Тръмп” – защо това не се коментирало и не се говорело за мерки. Дончев обяви за „огромно престъпление” унищожението на 50 самолета МиГ-23 в периода 2007-2008 година.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

За да сме сигурни, че няма да възникне ситуация, в която да трябва да използваме авиация, трябва да имаме авиация, която да не допусне такава ситуация, отвърна Тошев. Той добави, че скоро очаква правителството да приеме и проекта за мноцелеви катери. За пръв път стартираме реална и мащабна програма за превъоръжаване на българската армия. Винаги когато се тръгва в тази посока, се появяват фактори, които ни внушават, че не трябва – социално-либерални внушения, че се взема от майките и пенсионерите, аргументира се Михов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес