Военното министерство разпозна възприетата от Русия тактика за хибридна война като основна заплаха за страната и започва да работи по национална стратегия за противодействието й.
Това стана ясно по време на годишната конференция на началника на отбраната.
"Размитата граница между мира и войната при хибридните заплахи е най-опасното предизвикателство пред държавите, особено в областите на сигурността и отбраната и изисква поддържане и развитие на адекватни на динамично променящата се стратегическа среда способности и синергия в усилията на национално и международно ниво“, заяви началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов.
Военният министър Николай Ненчев от своя страна посочи приоритетите в сектора за 2016 година, които според него са изготвянето на национална „Стратегия за противодействие на хибридния модел на водене на война“, както и план за нейното изпълнение, съобщиха от пресцентъра на военното министерство.
Откакто зае министерския пост, Ненчев обяснява повечето атаки към него с хибридната война. Миналата година той обяви, че засега държавата ни не е достатъчно подготвена да се справи с хибридните заплахи и все още липсват координирани политически и стратегически действия.
Макар военният министър във вторник да не посочи конкретно като заплаха Кремъл, ведомството в няколко свои документи констатира, че Москва води "хибридна война" в България. Въпреки това вече 2 години няма планове за противодействието на подобни заплахи.
Ненчев посочи още, че трябва да се установи в най-кратки срокове ефективно действаща система за управление на кризи на национално ниво като за целта министерствата на отбраната и на вътрешните работи ще извършат преглед на законодателството и ще изготвят концепции и проект на Закон за управление на кризи.
Освен това военният министър каза, че ще насочи усилията на екипа си към своевременното разработване на проектите за модернизация при "прозрачно, целесъобразно и законосъобразно разходване на ресурсите".
Военният министър се готви да стартира тази година два от най-скъпите проекти от модернизацията на армията – придобиването на нов тип боен самолет и нов модулен патрулен кораб, които може да надхвърлят милиард и половина лева, предаде Mediapool.
Парите ще се плащат разсрочено през годините, като за първите вноски е осигурено целево финансиране.