50% са българските граждани, които ще гласуват на предстоящите избори за Европейски парламент.
Това показват данните от последното проучване на "Евробарометър".
"Това са прогнозни данни и бих бил много доволен на 50%. Важно е, че изборите ще бъдат 2 в 1, но и да говорим, че не са само парламентарни. Избирайки нашите представители в ЕП, определяме накъде ще тръгне ЕС в следващите 5 години", коментира ръководителят на бюрото на Европейския парламент у нас Теодор Стойчев.
Данните на "Евробарометър" показват, че огромна част от останалите европейски граждани посочват геополитическата обстановка като най-важен фактор да се гласува на евроизборите.
"Докато в България осъзнаването на важността на геополитическата ситуация е по-слабо. Основно искаме от ЕС да подобри живота на всички български граждани. Хората основно очакват и мир - основата в създаването на ЕС. Надявам се в България да започнем да мислим малко по-глобално за предизвикателствата пред нас. Цялостното осъзнаване на геополитическата обстановка е по-слабо в българските граждани", каза още Стойчев за Bulgaria ON AIR.
Още: Евроизборите: Ще бъде ли намалена и кога избирателната възраст в България?
По думите му сред най-важните теми са икономическият растеж в ЕС и как се напредва по зелената сделка и дигитализацията. Изкуственият интелект ще бъде важна тема в ЕС - как той регулира AI.
Снимка: iStock
"Младите приемат членството ни в ЕС за даденост, не е толкова осъзнато. Целият техен съзнателен живот е минал в ЕС. На тях да им обясняваш за опашки за визи и трудности да учиш в чужди университети е нещо абсолютно неразбираемо. Осъзнават добре ползите, но смятат всичко това за даденост и не го свързват задължително с участие на избори. България има огромна полза от членството в ЕС. Получаваме много повече от това, което даваме като вноска", подчерта Стойчев.
Още: Евробарометър: Ценим членството ни в ЕС, но нямаме интерес към евроизборите
Той добави, че кампанията "Използвай гласа си" призовава за гласуване на изборите, тъй като "българите са малко разочаровани от демокрацията".
"Но е важно да си кажем, че демокрацията зависи от нас - ако не сме активни на избори, тя няма да функционира добре", отбеляза Стойчев.