Когато приключим с АЕЦ "Белене", руското ядрено лоби ще се опита да се концентрира върху други проекти. Трябва да попречим това да се случи. Това заяви народният представител от "Продължаваме Промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев пред БНР.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Припомняме, че по-рано тази седмица Народното събрание позволи продажбата на оборудването за АЕЦ-а на Украйна.
"Ако има някакво предателство в продажбата на руските реактори на Украйна, то е към корупционерите, които десетилетия се хранят с АЕЦ "Белене". Има едно руско ядрено лоби в България, което се хранеше, хранеше и хранеше от този проект и към него изтекоха милиарди левове", заяви той.
Според него АЕЦ "Белене" никога не е бил възможен проект, а днес вече е абсолютно невъзможен, тъй като Русия е под санкции. И дори след години взаимоотношенията в международен план да се подобрят, тогава електроцентралата в Белене вече ще бъде технологично невъзможен проект.
"Това енергийно корпоративно лоби продължава да настоява за "Белене" и периодично ни призовава "Дайте още няколко милиарда." Това са същите хора, които ни обясняваха как няма да се справим без руски газ. Оказа се, че можем без "Газпром", цяла Европа може без "Газпром", така че и тази зависимост отпадна", каза той, като добави, че следващата цел е да се отвоюва за България руският лагер в Камчия. Още: Добрев за продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна: Имаме уникален шанс
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Ивайло Мирчев обясни и защо Украйна би се справила с монтажа на руските реактори в строящата се нова атомна електроцентрала без Русия. "Ние имаме копче, но нямаме балтон. Украинците имат балтон, но нямат копче. Те могат да се справят без руснаците, защото тяхната АЕЦ е почти приключена и защото могат да работят без руско ядрено гориво. От началото на войната Украйна вече не ползва никакво руско ядрено гориво", каза той.
Бюджет с 3% дефицит
Народният представител заяви, че ПП-ДБ ще отстоява спазването на бюджетен дефицит от 3% при предстоящото обсъждане в парламентарната зала на бюджета за тази година.
"Както показва практиката от последните парламенти, при обсъждането почти винаги се прелива в популизъм. Ще се постараем да застанем честно пред хората и да защитим защо предлагаме този бюджет. Аз бих искал бюджетният дефицит да е 0%, но е реалистично да се стремим към 3%", коментира той.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Три процента дефицит означава 6 милиарда лева нов дълг, който ще бъде плащан от следващите поколения. По-голям дефицит означава да се вземат още 14-15 милиарда лева дълг. Тези, които го предлагат, да излязат и да кажат честно на децата и внуците си: "Вие ще ги платите, защото ние сега не можем да се справяме добре”". БСП искат да ни вкарат в дългова спирала, от която излизане няма", каза той.
Регулатори
Ивайло Мирчев заяви, че проблем на настоящото мнозинство е липсата на комитет по избор на ръководители на регулаторите и ясен механизъм, по който да стават номинацията и самият избор. Още: БСП и "Възраждане" не искат оборудването за "Белене" да се продава на Украйна
"Когато няма такъв механизъм, се получава ситуацията "Единият регулатор е за мен, другият за теб”. Искаме да избягаме от този начин на подбор и да има много ясен принцип защо един човек се избира", заяви той. По отношение на избора на нов управител на БНБ добави: "Изборът не е приключил, той продължава. С оглед на основната цел за влизане в еврозоната със сегашния управител (Димитър Радев) гледаме в една и съща посока. Много по-важни обаче са подуправителите на БНБ, както и техният избор", добави той.
Местни избори
Ивайло Мирчев обяви, че целта е голямото обединение, което беше постигнато в София с кандидатурата на Васил Терзиев за кмет да се мултиплицира в цялата страна.
"Новината е, че имаме истинско голямо обединение и че няма делене. В София подобно нещо не се е случвало от 1990 г. Искаме градът ни да заприлича на нормален европейски град, защото и Букурещ, и Белград изпревариха София в много отношения", коментира той.
"Отделно в София става въпрос дори за престъпен елемент, защото трябва да се отговори на много въпроси - на кого са паркингите в София, има ли котараци, има ли орлиновци, къде отиват европарите? Целият този фундамент е сбъркан", добави той.