На този етап изглежда, че кибератаките, които идват от Руската федерация към Украйна са по-скоро за сплашване и не предизвикват големи щети. Това коментира пред БНТ министърът на електронното управление Божидар Божанов.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
"При предишни събития в Украйна руски хакери атакуваха електроразпределението, което остави без ток част от Киев. Оставянето на болници без ток води индиректно до загуба на човешки животи", коментира Божанов.
Запитан за филтрирането на 45 хиляди интернет адреса у нас, от които са извършвани опити за зловредна намеса в електронни системи или мрежи, Божанов отбеляза, че е ставало дума за превантивно спиране. "Това са адреси, от които е известно, че има опити за разузнаване, за по-обикновени, недеструктивни атаки. Превантивно спряхме достъпа до тях, защото същите тези адреси могат да бъдат използвани и за много други неща."
Въпреки че засега у нас положението е спокойно, е важно да се подготвим за момента, в който подкрепените от руската държава хакери ще обърнат фокуса си извън Украйна, добави министърът. Той коментира, че се правят тестове и проверки, с цел да се открият повече опити за прониквания, да се спират кибератаките автоматизирано.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
"В последните години има активни пропагандни действия на руската държава, те не са директно излизащи от нейно име, а чрез нейни анонимни и полуанонимни канали. Това, което имаме правомощие да правим, е да следим тези неща и да ги докладваме", заяви още Божанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
По думите му се работи активно за установяване в социалните мрежи на т. нар. "неавтентично поведение". "Тоест когато координирано тролове, ботове и много сайтове за фалшиви новини публикуват едновременно едно и също нещо, това да бъде откривано и сваляно от Фейсбук, без разбира се да се нарушава свободата на словото, тъй като това не е свобода на словото, а очевидно е пропаганда от трета страна", обясни министърът.
Той напомни също така, че сайтове като Russia Today и Sputnik, притежавани официално от руската държава, са блокирани в социалните мрежи по решение на ЕК.