Министърът на правосъдието Атанас Славов положи държавния печат под измененията и допълненията в Конституцията, окончателно гласувани от парламента на трето четене на 20 декември със 165 гласа „за“.
Още: Историческо: Промените в Конституцията вече са факт!
Под измененията в основния закон бе положен червеният восъчен релефен печат в присъствието на заместник-министър Георги Николов, началника на политическия кабинет на министъра Борислав Ганчев и гости, съобщиха от Министерството на правосъдието.
Восъчният печат се поставя при приемането на нова Конституция, изменения и допълнения на основния закон, както и при решение за произвеждане на избори за Велико народно събрание. Държавният печат се съхранява в Министерството на правосъдието.
Още: Нинова: С конституционните промени отвориха вратичка за преговори с Радев (ВИДЕО)
Снимка: Министерство на правосъдието
Най-голямото изменение за три десетилетия
„Това е най-амбициозното изменение на Конституцията за изминалите 30 години, което ще постави България в центъра на Европа, защото ще ни помогне да изградим демократична правова европейска държава с независим съд и отчетна, отговорна прокуратура. Това е нашият залог за следващото десетилетие, договор за бъдещето, не за миналото на нашето общество“, заяви Славов.
След подпечатването им в Министерството на правосъдието измененията на Конституцията се изпращат в „Държавен вестник“ за обнародване.
Днес президентът Румен Радев загатна, че може да сезира Конституционния съд относно промените в основния закон: Радев след конституционните промени: Сезирането на КС е мой дълг
Какво предвиждат промените в частта съдебна система?
Шестите поред промени в Конституцията предвиждат създаването на Висш съдебен съвет и на Висш прокурорски съвет (т.е. разделяне на Висшия съдебен съвет в сегашния му вид на две), както и Общо събрание, в което ще се обсъждат общите за всички магистрати проблеми. Записва се, че съдът е основен носител на съдебната власт и като гаранция за неговата независимост и самоуправление професионалната квота получава превес във Висшия съдебен съвет.
Ясно се регламентират статутът и правомощията на главния прокурор, а по-многобройната парламентарна квота във Висшия прокурорски съвет е и гаранция за отчетността на държавното обвинение.
Измененията предвиждат също непрекъсваемост на работата на парламента, променят условията за подбор на служебния кабинет и ясно регламентират неговата основна задача да подготви провеждането на честни и свободни избори.
Още: Атанас Славов: Приетите промени са по-добри от внесените (ВИДЕО)