Ден преди официалното откриване на 78-та сесия на Общото събрание на ООН външните министри на ЕС проведоха среща с цел координиране на позиции по водещи теми от дневния ред. Тя се състоя в Делегацията на Европейския съюз към ООН в Ню Йорк, като от българска страна, разбира се, представител бе вицепремиерът Мария Габриел.
Основните теми на дискусиите бяха ситуацията в африканския регион Сахел, руската агресия срещу Украйна, развитието на отношенията между Армения и Азербайджан и Близкоизточния мирен процес.
Още: Румен Радев: Войната в Украйна трябва да намери решение колкото се може по-бързо
Напрежението в Африка
Общо бе разбирането на участниците в срещата, че предизвикателствата в региона на Сахел изискват внимание от страна на Европейския съюз и неговите партньори и адаптиране към променящите се условия. България приветства началото на прегледа на стратегията на ЕС за региона, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Войната в Украйна и сигурността в Черно море
На форума бяха обсъдени също последните развития на войната в Украйна, като фокус бе поставен върху темата за продоволствената сигурност и геополитическите последици от нея. ЕС обсъди приноса си към гаранциите по сигурността, както и виждането на съюза по формулата за мир на украинската страна.
Снимка: МВнР
„Сигурността и стабилността на Черно море са сериозно засегнати от военната агресия на Русия срещу Украйна. Влошаването на средата за сигурност в региона е въпрос на все по-голяма загриженост и касае сигурността на цялата евроатлантическа общност“, каза външният министър Мария Габриел.
Още: Мината върху дрона в Тюленово може да е българска: Говори Димитър Гърдев (ВИДЕО)
Тя акцентира върху руските дезинформационни кампании и хибридни атаки срещу ЕС. „Европейският съюз трябва да бъде по-активен в усилията за противодействие на хибридните атаки и дезинформацията, със специален акцент върху злонамереното влияние” , заяви Габриел. В тази връзка тя подчерта важността на присъединяването на България към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи.
Близкоизточният мирен процес
На срещата бе засегнат и Близкоизточният мирен процес. Намерението е да се постави начало на подготовката на всеобхватен „Пакет за подкрепа за мир“, който да бъде на разположение на страните при намиране на решение на конфликта и да ги стимулира да възобновят усилията за постигане на мир.
Дискусия по бъдещия „Пакет за подкрепа за мир“ се проведе по-рано същия ден на среща, организирана от ЕС, Саудитска Арабия и Лигата на арабските държави, в сътрудничество с Йордания и Египет. Българският вицепремиер взе участие във форума и направи изказване, допълват от външно министерство.
Още: ООН: Сериозно влошаване на човешките права в Русия от началото на войната в Украйна