Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова предлага 14 спешни мерки до ЦИК и депутатите за машинното гласуване

02 юли 2019, 14:07 часа • 3227 прочитания

Омбудсманът Мая Манолова изпрати становище до Централната избирателна комисия (ЦИК) и народните представители с подробно разписани 14 мерки, които да гарантират успешното протичане на машинното гласуване на местните избори тази есен. Поводът е организираната работна среща по поставени от ЦИК проблеми, свързани с машинното гласуване, днес в Народното събрание, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.

Още: Михаил Миков за протеста на "Възраждане" : МВР можеше да реагира много по-тежко

Още: Атанас Атанасов: Борисов е почетен премиер в кабинета "Желязков"

Мерките са обобщение на изводите, до които експерти, депутати, наблюдатели, политолози и граждани стигнаха на форума, организиран от Мая Манолова, миналия петък, именно посветен на машинния вот и проблемите, които възникнаха по време на изборите за Европейски парламент през пролетта. Категоричното становище на омбудсмана е, че „бъговете“ в системата са в резултат на лошата организация на изборната администрация, а не на машините.

Сред предложените стъпки за преодоляване на проблемите са ограничаване на промените в изборното законодателство преди избори, свикване на кръгла маса с всички участници в изборите, преди лятната ваканция на институциите, подобряване на разяснителната кампания на ЦИК за правата на избирателите и начините за гласуване, която да започва поне месец преди деня на гласуване, публичност на критериите от ЦИК за одит на машините за гласуване, навременно публикуване на методически указания за работа в секциите с машинно гласуване, промяна в модела на обучение на представителите на РИК и СИК, промяна и опростяване на протоколите на СИК – отбелязване на подадените с машина гласове за отделните участници и преференциите за кандидатите, въвеждане на контролно преброяване на хартиените разписки от машинното гласуване за съответствието им с крайния машинен протокол с публична процедура.

Общественият защитник остро се противопоставя на опитите и започналата кампания за премахване на гласуването с машини и е категорична, че това може да рискува честността на изборите и да се изгуби и без това ниското доверие в изборния процес, а е и предпоставка до електронно гласуване изобщо да не се стигне.

Още: Костадинов е много добър актьор, напипва пулса, прави драма: Христо Панчугов за безредиците пред Дома на Европа

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

„Припомням, че ЦИК има задължение до края на месец юли 2019 г. да създаде постоянно действащо специализирано звено за техническо осигуряване и контрол на електронното гласуване, а до края на месец март 2020 г. да приеме пътната карта за произвеждането му. Факт е, че проектът на Държавна агенция „Електронно управление“ за дистанционното електронно гласуване имаше срок до 31 декември 2018 г. за реализиране на системата, но всички замълчаха и никой не обясни защо не се работи по този проект и изобщо какво се случи с него, а той е за 1,5 млн. лв. европейско финансиране”, коментира още Мая Манолова.

Цялото становище на омбудсмана може да прочете тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес