Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мая Манолова: Не приемам дилемата "Права или стабилност"

22 май 2016, 14:02 часа • 803 прочитания

"Електронното гласуване означава масов вот зад граница, а в преходния период до въвеждането му предлагаме на българите в чужбина окастряне на техните права". Това мнение изрази националният омбудсман Мая Манолова.

Тя декларира, че не приема дилемата между права и стабилност, защото правата на българските граждани, където и да се намират, трябва да бъдат такива каквито ги разписва конституцията.

Според Мая Манолова обаче, в момента подаване на жалба до Конституционния съд от нейна страна би било прибързано действие и удар в празното пространство.

Аргументите на българите в чужбина бяха чути, политиците увериха, че са ги разбрали, а в крайна сметка не удържаха на думата си, отбеляза Мая Манолова в предаването "Неделя 150" по БНР.

Тя определи българите зад граница и тези в България като работодатели на българските политици и народните представители и ги призова да не забравят това:

"Би следвало всички да се отнасят с повече уважение към своите работодатели", категорична бе Манолова.

Националният омбудсман нарече по-тревожен факта, че отношението на народното представителство към българите в чужбина в момента е знаково за отношението на българската държава към българите зад граница изобщо:

"Ако искаме да решаваме демографския проблем, трябва да има политика и отношение към близо 3-те милиона българи зад граница, защото това е голяма част от решението на демографския въпрос. Една трета от българските деца се раждат в чужбина. Искаме ли да привлечем тези хора обратно в България или трайно да им кажем: „Стойте там, където сте“? Защо обиждаме тези хора?", попита риторично Мая Манолова.

Темата за правото на българите в чужбина да гласуват бе коментирана в предаването и от председателя на ПГ на ГЕРБ, Цветан Цветанов.

"При детайлното обсъждане на президентското вето търсехме компромис, който да се придържа и към изразените мотиви на президента, но и да отчита възраженията на Патриотичния фронт", посочи той и увери, че са положени максимални усилия, а ветото на президента е изиграло ключова роля за намирането на баланс.

"Постигнахме като консенсус веднага да бъдат внесени поправките, които да дадат правото с 60 заявления да се разкриват избирателни секции, максимум 35 за всяка държава по света", припомни Цветанов и поясни, че са събрани подписи от всички парламентарни групи, формиращи управляващото мнозинство и с обнародването на поправките в „Държавен вестник“ тези промени ще бъдат внесени.

"Всичко зависи от взаимния компромис. Противното би означавало отново предсрочни избори, които биха възпроизвели същата конфигурация и връщане в изходна позиция", подчерта още Цветан Цветанов.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес