Министърът на икономиката Божидар Лукарски призна попадането на българско оръжие в "недобросъвестни ръце" в Ирак и Сирия, но отрече България да има вина за това.
Нито министерството, нито държавата имат вина, че българско оръжие попада в недобросъвестни ръце в Сирия и Ирак, каза пред журналисти при посещението си във ВМЗ - Сопот Лукарски, коментирайки информация, че терористични групировки в Сирия и Ирак използват българско оръжие, предаде "Фокус".
По думите на Лукарски България изнася оръжейна продукция само за крайни дестинации, разрешени от международни организации.
"За мен като принципал на предприятията, произвеждащи оръжия в страната е важно, че разширяваме производителността и отваряме нови работни места. В един регион, който беше традиционно тежък, вече има недостиг на работна сила", коментира министърът. По думите му ВМЗ - Сопот връща старите заеми и се намира в много добро финансово състояние.
Бунтовници от Първа брегова дивизия – част от Свободната сирийска армия, сражаваща се в северозападните части на Сирия, обстрелват град Кинсиба с ракети, произведени в България, стана ясно от клип в YouTube на бреговата дивизия. По последни данни бунтовниците от Първа брегова дивизия са изстреляли 40 ракети в правителствените позиции в Кинсиба, информира сайтът syria.liveuamap.
Същевременно според разследване на в. Guardian България и други източноевропейски държави са доставили оръжие за Сирия на стойност 1 млрд. евро. Изпратили сме седем самолета с автомати и муниции към Йордания и Саудитска Арабия, откъдето се прехвърлят във военната зона.
А след взрива на граната на полигона в Анево от миналата есен, когато загина американският военен експерт Франсис Норвило, Reuters информира, че Норвило и негови сънародници са тествали оръжия за сирийската опозиция, която САЩ тръгна да въоръжава за борба с "Ислямска държава“.
През юни тази година о.з. полковник Славчо Велков заяви, че български фирми доставят оръжие за Сирия, но това не е българската държава. "Това е пратка за нуждите на министерството на отбраната на Саудитска Арабия. Тази пратка е доставена от българска фирма, тя има своя лиценз от Министерството на икономиката, че е подала документи с искане за пренасяне на тази пратка, че другата страна – превозвачът, е подал документи чрез българското посолство за извозване на пратката, прелитане и кацане на самолета", обясни Велков в ефира на bTV.
"Важното е, че тези пратки отивайки в Саудитска Арабия не остават в Саудитска Арабия, тъй като образците в Саудитска Арабия не кореспондират с производството тук, те са предназначени за райони на същински Близък Изток или за Йемен. Повечето пратки се извозват от самолети на ВВС на Йордания, кацат тук (...) – минават по суша през Йордания, минават сирийската граница и там се разпределят и отиват при умерените бунтовници и след дни може да попаднат в ръцете на ислямистките групи", каза Велков. По думите му това оръжие се изнася със знанието на българската държава, но не с участието ѝ.
"Има случаи когато големи количества оръжие пренощуват в хангари на летище София, което представлява определена опасност. МВнР дава съгласие за експедиция на пратката", каза тогава Велков.
Според доклад на швейцарската организация Small Arms от декември миналата година България е изнесла 1800 броя „малки огнестрелни оръжия“ и 6 млн. бройки боеприпаси за кюрдските бойци „Пешмерга“ само за периода август-септември 2014 година. В дефиницията „малки огнестрелни оръжия“ влизат леки картченици, автомати, автоматични и снайперистки карабини, пистолети и револвери. Печалбата само за август-септември 2014 г. от оръжейния износ на България за кюрдите в Сирия е 6 млн. лева (3,7 млн. долара), посочва докладът.