Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Линията на бедност от догодина ще е 504 лв.

16 септември 2022, 12:08 часа • 6469 прочитания

Линията на бедност у нас да бъде 504 лв. през 2023 г., вместо досегашните 413 лв. Това предвижда проект на правителствено постановление, който беше обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

"Равнището на официалната линия на бедност е с 22% увеличение. Считаме, че с това увеличение се покриват изцяло натрупаните инфлационни процеси. Равнището на инфлацията за август тази година спрямо август 2021 г. е 17%. С тези 22% ръстът на линията на бедност изпреварва инфлационните процеси", коментира министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.

Той добави, че вторият проект, който са гледали, е Наредба за отпуските и почивките. "Основните изменения са за родителските отпуски и възможностите на бащите да участват в отглеждането на детето. Дадени са поредица от възможности за ползване на този отпуск до навършване на 8 години на детето", заяви той.  

Бизнесът одобри предложението на правителството. Одобрението си потвърдиха от Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България и Съюза за стопанска инициатива.

От КНСБ обаче се обявиха против и настояха линията на бедност да бъде 541 лв., като се отчете инфлацията.  

Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" заяви, че подкрепя увеличаването на размера на линията на бедност, но смята, че методиката, базирана на изследването на Евростат, има дефекти. "Смятаме, че методиката трябва да бъде променена", посочи тя. 

"Увеличението е с 22% спрямо сегашната линия на бедност. То е най-голямото, правено до момента, и е съобразено с данните на Евростат. Определянето на линията на бедност на базата на това изследване ще окаже отражение и върху финансовата подкрепа за хората с увреждания, според който всички лица, които са със степен на увреждане над 50% ще получат финансова подкрепа на базата на линия на бедност в съответното процентно отношение по начина, по който е регламентирано в закона", обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска.

Пред синдикатите и представителите на бизнеса Клисурска обясни, че методиката, по която се предлага увеличението, се базира на изследването на Евростат „Статистика на доходите и условията на живот”. Тя каза, че последиците от COVID-19 и от ръста на инфлацията са част от предпоставките, които налагат определяне на нов размер на линията на бедност.

ОЩЕ: КНСБ: Всеки пети у нас е под линията на бедност

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес