Министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова отчете в ефира на БНТ първите три месеца от председателството, като по думите ѝ те са успешни, но все още предстоят големи предизвикателства.
Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една
Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове
Проведохме над 100 срещи в София и над 670 заседания на всички спомагателни органи на съвета. Постигнахме напредък по всяко едно досие, което председателството пое. Тази армия от около 1600 човека, които подготвихме да работят по различните теми, показа, че не може да бъде подценявана. Идват по-сложните три месеца, в които очакваме нелек дебат, стана ясно от думите на министър Павлова.
Това, което предстои в следващите три месеца, е също голямо предизвикателство. Ние направихме нещо радикално ново: предложихме чисто нова философия за това как да подходим по темата "Миграция". Това е пакет от седем законодателни досиета. Предлагаме да погледнем на този процес много по-глобално. Още на вход на граница да се прави анализ на онези, които имат нужда от интеграция. Предложили сме това като инициатива и като законодателен пакет. Надявам се до края на месец юни да постигнем стъпка напред по тази нова философия, поясни Лиляна Павлова.
По думите ѝ една тема, която България активно поставя, е тази за качеството на храните и двойния стандарт, качеството на перилните препарати, козметиката. Надявам се, че ще успеем да убедим нашите партньори, за да търсим общо европейско регламентиране на този процес, каза министърът на българското европредседателство.
Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква
Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)
Срещата ЕС-Турция
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента
Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем
Тази среща възобнови диалога като такъв, защото той беше много труден. В края на месец април ще имаме среща в Европейския парламент с парламента на Турция и ще се проведат разговори по темите, които касаят тази тематика. Дадена е заявка за подготовка на следваща среща. Турция е важен партньор в темата "Сигурност". Най-важното е съгласието да продължим изпълнението на декларацията за миграцията. Продължаваме работата на експертните групи, каза Павлова.
Срещата ЕС-Западни Балкани
Със сигурност темата е сложна. Ние знаехме, че преди една година няма да е лесно. На срещите, които водим, се опитваме да намерим компромисното решение. Опитваме се да проведем тази среща във формат 28+6 в София, уточни министърът. Търсим дипломатичния начин, по който това да се случи. Най-голямото ни събитие в председателството е срещата на върха. Ще обсъждаме свързаността на Западните Балкани и тяхната сигурност. Павлова постави въпроса декларацията от София да бъде съпътствана с анекс за залагане на конкретни проекти, по които отделните страни да се съгласят да работят през следващите години.
Още: Картографират уменията на лицата, засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България
Лиляна Павлова отчете, че публикациите в западни медии за българското европредседателство са почти 18 000, а от тях само 5% са негативни. По думите на министъра има сериозен положителен тренд в отразяването на България в медиите на Запад.