Лаура Кьовеши пристига в България днес. По предварителна информация с нея ще е и българският европейски прокурор Теодора Георгиева.
Още: Политолог даде на правителството хоризонт от година - година и половина
Още: Цветелина Пенкова: Обединението на жените-социалистки в БСП е двигател за промяна и равнопоставеност
Кьовеши ще посети офиса на европейските делегирани прокурори, който в сградата на Софийския районен съд. Очаква се да се срещне и с главния прокурор Иван Гешев.
По информация на БНР Кьовеши ще се срещне и с четиримата делегирани български обвинители, одобрени от европейската прокуратура, след което ще даде и пресконференция.
На 1 юни, когато официално започна работа Европейската прокуратура, Кьовеши обяви, че ще дойде в България "съвсем скоро", без да даде точна дата. Тя каза това в отговор на въпрос за номинацията на новите 6-ма европейски делегирани прокурори, които очаква от българското правителство.
Още: Гроздан Караджов: Трябва да се направи ревизия на НКЖИ и на БДЖ
Още: Борбата със злото Пеевски вече е на цялата политическа класа: Говори Рамадан Аталай
Създаването на Европейската прокуратура се проточи 8 години, след като по предложения регламент от 2013 година от Европейската комисия не бе постигнат консенсус от страните-членки. През 2017-та година 17 от тях поискаха предложението да бъде отнесено до Европейския съвет, където европейските лидери също не се разбраха по въпроса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Теодор Ушев се подигра на Костадин Костадинов за "покана" за инаугурацията на Тръмп
Същата година 16 държави уведомиха институциите, че ще започнат да работят по нейното създаване чрез засилено сътрудничество по член, по който не се изисква одобряване от Съвета. Трудно бе постигнато съгласие и около фигурата на главния прокурор, след като лявоцентристкото правителство на Румъния опита да бламира избора на Кьовеши и в Съвета, и в Европейския парламент чрез своите евродепутати.
В момента в европейската прокуратура участват 22 страни-членки, сред които и България. Извън нея на този етап са Унгария, Полша, Ирландия, Дания и Швеция. България започна участието си с фалстарт, след като от 10 предложени европейски делегирани прокурори бяха отхвърлени 6.