Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кънчо Стойчев: Финансовата ни система отива към крах, тя ще колабира

11 декември 2024, 18:42 часа • 778 прочитания

„Днес, докато седях за пореден път в гранитната зала, си дадох сметка, че това е тридесетият бюджет, в чието разглеждане участвам. През 1994 беше първият. Според мен и според АИКБ, самата философия на този бюджет е сбъркана. Един бюджет представлява приходи и разходи, те трябва да се балансират, а ако не се – им някакъв дефицит.“ Това заяви в предаването „Лице в лице“ по bTV социологът Кънчо Стойчев. Той днес бе член на АИКБ за тристранния съвет и консултациите при президента.

Още: Наталия Киселова: Каквото зависи от мен, ще го направя, за да имаме бюджет преди края на годината

„Сега трябва да стигнем заветните 3% заради еврозоната. Шокиращото в този бюджет е, че ни се предлагат 20 млрд. повече разходи, които се оправдават с едни написани на хартия 20 млрд. повече приходи. Ако бюджетът на България беше трилион, 20 млрд. са едни малки проценти, но ние говорим за порядък по-малко – за 100 млрд. Откъде идват тези 20 млрд.? Ами те са съвършено изсмукани от пръста“, добави той.

Предупреждение

По думите му България масово харчи пари, които не е произвела. „Една от основните части – ще се събират данъци от хора и фирми, които не са си ги платили. Тук не става дума за укриване на данъци, а за фирми и юридически лица, които са декларирали своите задължения, но поради една или друга причина не могат да ги изпълнят. На тези лица им се начисляват лихви, но те е не могат, защото бизнесът им е пропаднал. Как ще си върнат тези пари? Чрез един банков механизъм, който е през държавна банка, ще се дадат едни пари, те ще се отпуснат и някакви пари ще влязат в бюджета“, заяви още Стойчев.

Още: България пълзи като охлюв в усвояването на европейските средства

„Ужасното и опасното тук е, че те ще влязат еднократно – 2026 година няма да ги има. А разходите - така са направени, че не можеш да ги съкратиш. Как се стигна до този разход 20 млрд. повече? Имаме очаквания за ръст от 23% на разходите за държавен персонал, както и 36% ръст на разходите за здравно осигуряване и пенсиите. Тоест ние масово харчим пари, които ние не сме произвели. Финансовата ни система отива към крах, тя ще колабира“, коментира той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес