Конституционният съд (КС) отказа с единодушие да разгледа искането на депутати от „Възраждане“ и "Има такъв народ" да разтълкува правилата за изменение на Конституцията. КС прекрати окончателно образуваното дело.
Още: Промените в Конституцията минаха на първо четене през парламента (ВИДЕО)
Какво питаха ИТН и "Възраждане"?
Депутатите от партиите на Костадин Костадинов и Слави Трифонов попитаха съда дали при всяко от трите гласувания трябва да се търси мнозинство от три четвъри от народните представители и дали всяко от тях трябва да е най-малко два месеца след предходното. Основният им аргумент е, че правилата, по които в момента се провежда процедурата за промени в Конституцията, се отличават от тези при предишните ѝ изменения.
Депутатите обаче не оспориха самите правила, а поискаха общо тълкуване от конституционните съдии.
Още: Бърза ли се с конституционните промени? Говори доц. Наталия Киселова
Аргументите на съда
КС отказва с определение да тълкува основния закон и прекратява делото основно с аргумента, че в момента е в ход процедура по промяната на Конституцията. "От съществено значение е да се отчете, че в настоящия случай искането за тълкуване на Основния закон е отправено при наличие на вече поставен в ход процес на разглеждане на предложение за изменение и допълнение на Конституцията", пишат констиуционните съдии.
Снимка: БГНЕС
"Искането е обосновано именно със съдържанието на приетите за целите на този процес правила, изразяващи възприетия от парламента прочит на разпоредбите на Конституцията. Тези правила обаче не са просто процедура, разбирана в смисъл на техника на изменение на Основния закон, а проекция на осъществяването на народния суверенитет от Народно събрание (обикновено) на плоскостта на конституционния процес", гласи още позицията, цитирана от "Лекс".
Още: Делян Пеевски атакува Румен Радев заради промените в Конституцията
„Тези правила обаче не са просто процедура, разбирана в смисъл на техника на изменение на Основния закон, а проекция на осъществяването на народния суверенитет от Народно събрание (обикновено) на плоскостта на конституционния процес. Конституционният съд е овластен от Основния закон да упражнява контрол за съответствието на актовете на Народното събрание с Конституцията, но не и да интервенира в процеса на формиране на волята му при тяхното приемане“, пише КС.
Твърди се, че при тези обстоятелства има „риск конституционната юрисдикция да измести разгръщането на демократичния процес и в настоящия случай да се допусне смесване на функциите на Народното събрание и на Конституционния съд“.
Още: Радев: В такъв парламент не мога да внеса предложения за Конституция