Жалко за г-жа Габриел, тя падна жертва на калния политически терен в България. Изход обаче има – в решение 20 на Конституционния съд. Това, което е прочетено като проектоправителство, не е окончателното, което влиза в парламента. Първо трябва да се уточни премиерът – разбира се, тук "малко се прекалява", защото става въпрос за 11 министри, които не са съгласи. На хартия обаче е възможно да се гласува друг състав на правителство сега, в парламента, а не обявеният от Габриел при президента. Това заяви проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия, настоящ член на КЗК и експерт по конституционно право.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Проф. Киров изрично уточни – не може никой да бъде накаран насила да бъде министър, това вече ще е нарушение на Конституцията.
Още: Радан Кънев: Казвам, че Борисов се страхува от кабинет начело с Мария Габриел
Указът на президента е съобразен с Конституцията. Не може президентският указ да бъде върнат, категоричен беше той. И добави, че било добре кандидатите за министри да дават декларации за съгласие – но това не се изисква от никоя законова норма или съдебно решение.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Ротация на управлението не може да има, това беше ясно още преди 9 месеца, недоумявам как се ползва. Има формиране на ново правителство, след като старото подаде оставка, заключи проф. Киров.
Доц. Киселова: Мария Габриел би следвало да се оттегли
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони