Конституционалистът Симона Велева предполага, че бързо ще се обработят резултатите от балотажа и най-късно до вторник да е ясен резултатът от президентските избори на втори тур.
Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
Пред БНТ тя уточни, че ЦИК дават една седмица да изберат от кой изборен район да бъдат избрани и да обнародват резултатите в Държавен вестник. Оттам нататък президентът може да издаде указ кога да бъде първото заседание на Народното събрание.
Тя посочи, че не трябва да има ситуация, в която да няма Народно събрание и да няма президент. До 22 януари Народното събрание не може да бъде разпуснато, щом бъде свикано от държавния глава, обясни Велева и добави, че президентската институция е много важна и логично уредена.
Тя изтъкна, че президентът е гарант за разделението на властите, като има роля и за съставянето на правителство.
Още: Как Пеевски действа по места в бастионите на Доган: Обяснява доц. Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: Премиерът Желязков коментира трагичната смърт на 12-годишната Сияна
Велева заяви, че Конституцията не посочва изрично функции на вицепрезидента, като може да упражнява част от правомощията на президента. Вицепрезидента има малко наброй, но важни функции и неговата роля е много добре уредена в българския парламентарен и конституционен модел. Вицепрезидентът е здравата опора, която стои зад президента, обясни Симона Велева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП обясниха защо Борисов се вайка за "Боташ" (ВИДЕО)
Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП
Вицепрезидентът може да изпълнява ролята на президент, само тогава, когато държавният глава не може да изпълнява своите функции. Вицепрезидентът може да довърши президентски мандат, но ако и двамата не могат, тогава председателя на Народното събрание заема длъжността на президент, посочи Велева.
Тя отбеляза, че президентът не управлява държавата. Няма политическа криза, не може да се говори и за конституционна криза, уточни Симона Велева.
Според нея не е ясно колко са големи промените, които са предлагат от партиите и колко са необходими. Съдебната реформа може отново да се използва като политическа дъвка, която никой от нас не желае. Промени са възможни, дори и необходими, но да се правят по изключително прецизен начин, подчерта Велева.
Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров
Още: Бивш конституционен съдия: Няма как служебното правителство да стане редовен кабинет