Обясненията, които до момента се дават за състоянието на КТБ са незадоволителни. Цялата ситуация около банката е съпроводена от поредица нелогични действия. Това заяви в ефира на радио „Фокус“ финансовият експерт към ПП "Алтернатива за българско възраждане" (АБВ) Константин Проданов.
Според него тиражираните пред обществото версии за липсваща информация в някои кредитни досиета на КТБ и заключенията, направени на базата на това, са несъстоятелни. „Дори и да допуснем, че имаше липсваща информация за тези кредитни досиета, следващият въпрос е как така тези кредити се обявяват за лоши и на база на това банката се обявява в несъстоятелност, и се взима решение там да бъдат налети милиарди държавни пари“, посочи той.
Напълно лишено от логика е и решението да се проведе спешена процедура на одържавяване, вместо да се мине през стандартния за тези случаи процес и да се направи опит да се ангажират частни акционери.
Във връзка с проведените вчера консултации при президента Константин Проданов обясни, че постигнатият консенсус да се започне процедура за влизането на България в единния банков надзорен механизъм на ЕС не бива да се приема като първа стъпка към влизане на държавата ни в еврозоната.
За да се случи това, страната ни първо трябва да членува в предприсъединителния механизъм ERM-2, посочи той. „България трябва да преседи там 2 години, в които се наблюдават допълнително някои макроикономически параметри, каквито са стабилността на валутния курс, инфлацията, бюджетния дефицит и размера на външния дълг. Ако преседим успешно в „чакалнята – ЕRM-2“, тогава влизаме в еврозоната“, обобщи Проданов. По думите му ползите от евентуалното ни присъединяване към единната европейска валута са повече от негативите, които биха могли да следват това действие.