Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Комунизмът изпокара депутатите, но символите му все пак ще паднат

24 ноември 2016, 13:00 часа • 8083 прочитания

Народното събрание прие на първо четене законопроект за обявяване на комунистическия режим за престъпен, с който ще се премахнат символите на комунизма. Решението беше взето със 104 гласа "за", 46 "против" и 3 "въздържал се". Законопроектът беше подкрепен от депутати от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт (ПФ), "БДЦ - Народен съюз". Против бяха депутати от БСП, АБВ, ПФ и "Атака".

По този начин ще се завърши процеса на декомунизация на страната, аргументират се вносителите Мартин Димитров и Петър Славов от Гражданската квота на Реформаторския блок и Методи Андреев от ГЕРБ.

Със законопроекта се вменяват конкретни отговорности, както на органите и лицата, ангажирани с процеса на образование на младото поколение, точно и конкретно да отразяват същността на комунистическия режим в България като престъпен, така и на областните управители да прилагат закона и да отстранят констатираните нарушения.

"Всички държавни и местни управници и физически лица да премахват от територията, на която са собственици всички надписи, паметници, символи и лозунги, създадени през комунистическия режим в негова възхвала, сред които и БКП. Премахнатите паметници могат да бъдат предоставени на Музея на социалистическото изкуство. Ако се поставят паметници, то е позволено, само ако се посочва задължително престъпния характер на режима чрез табела или изписване", пише в новите текстове.

В случай на нарушение глобата е 200 лева, а за юридически лица 2000 лв.

Другата промяна в Закона е периодът 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г. да влезе в учебниците и учебните помагала и да се изучава в училище.

"Като отговорни политици би трябвало да дадем нашата оценка, дали е правилна или грешна ще бъде доказано по-късно в историята. Длъжни сме към нашите деца да разкажем, да дадем истината какво е било", каза по време на дебатите депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов. „Нашето общество се нуждае от този законопроект, тъй като всяко политическо време дава оценка и отпечатък на миналото“, заяви той.

Иванов изтъкна, че именно оценката за бившия комунистически режим е една от политическите теми, които разделят обществото през последните 20 години. Съществуваха два свята, в които едните живееха в лукс, в имане, във възможности, още от раждането до образователната система, коментира народният представител и призова колегите си да приемат законопроекта.

От АБВ обявиха, че няма да подкрепят проекта. Да вървим не към разделение, както се предлага, а да си обединяваме усилията. Да търсим консенсусни решения за решаване на многобройните проблеми в страната, каза депутатът от партията на Първанов Иван Станков. Той се съгласи, че в никакъв случай не трябва да се заличава тази част от историята на България.

"Негативите са ясни - тоталитарен режим, диктатура на пролетариата и други неща. През този период имаше и огромно строителство, развито земеделие, промишленост, работа за хората. Тези неща не трябва да се премълчават", заключи депутатът от АБВ.

В дебатите се включи Лютви Местан (ДОСТ) с думите, че историческото минало може да разделя общества, които не са научили уроците на миналото. Той не прие тезата, че обсъжданият законопроект разделя днешното българско общество.

"Ако днешното българско общество е разделено по оценката за наследство на комунистически режим това означава, че рецидивите на комунистическия режим са още живи", коментира Местан.

От ДПС заявиха, че ще подкрепят закона, но обвиниха ГЕРБ и вносителите в лицемерие. "Усещат ли колегите от десницата и ГЕРБ, че губят властта веднага намират законопроект, с който да извадят скелетитете от гардероба и да ни противопоставят едни с други", каза Четин Казак.

"В България е имало не партизани, а шумкари", включи се в дебата вносителят Методи Андреев. Той заяви, че всички, които претендират, че са десни партии вкупом трябва да се извинят на своите избиратели, че когато са управлявали "заразата" комунизъм е продължила да съществува.

Андреев сам отговори на въпроса си „Кога започва разделението в България“ с думите - именно комунистите са го започнали. Той се обърна към ПФ и им каза, че комунистите са убили българския патриотизъм.

За това дали по времето на комунизма е било хубаво, Методи Андреев припомни, че тогава е имало три фалита в държавата, а партията постоянно е разделяла народа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес