Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Комунистическото ни минало пак стана повод да се мери с различен аршин

28 януари 2016, 09:05 часа • 3539 прочитания

Разгорещен спор относно комунистическото минало на България и паметта за него се разрази между представители на дясното и лявото.

Става въпрос за внесен в парламента законопроект за промяна на Закона за обявяване на комунистическия режим в България (ЗОКРБ) за престъпен. В мотивите му пише, че е „дадена точна квалификация на човеконенавистния характер на режима, тежките поражения, които той е нанесъл върху българското общество и страната ни и хилядите невинни жертви, избити без съд и присъда или подлагани на нечовешки мъчения през годините 9.09.1944 – 10.11.1989”. „16 години след влизането в сила на ЗОКРБ все още има останки от комунистическия режим в страната „под формата на безсмислени лозунги, предмети, скулптури и пр., възхваляващи този режим. Абсурдът стига дотам деца да идеализират престъпната дейност на дейци на БКП, пряко отговорни за смъртта и страданията на десетки хора”, се посочва още в мотивите за промяна.

По същество се иска да се премахнат всички символи, възхваляващи комунизма и премахнатите предмети да се съхраняват в Музея за социалистическото изкуство.

Искаме комунистическите символи да отидат там, където им е мястото – в музея. Това каза един от вносителите на законопроекта Петър Славов.

Има комунистически символи, които са оказали световно значение, внуши бившият червен депутат Антон Кутев пред Нова телевизия. Той даде за пример фотографията на Алберто Корда за Че Гевара. В австрийското знаме има сърп и чук, каза Кутев. Само у нас стои паметник на съветската армия с надпис „освободителка”, опонира му Славов, а Кутев отговори, че и във Виена има паметник на тази армия, като последва спор къде какво е написано.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес