Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Компенсациите заради високите цени на тока продължават до края на годината

28 септември 2022, 15:41 часа • 1093 прочитания

Компенсациите заради високите цени на тока продължават до края на годината, реши днес служебното правителство. Компенсациите касаят небитовите потребители и операторите на на електропреносната и на електроразпределителните мрежи. Причината са високите цени на електроенергията. Компенсациите ще бъдат изплатени до 31 март 2023 г.

Още: Румъния удължава мерките за компенсиране на цените на тока до август 2023 г.

Правителството одобри програма за компенсиране за периода 1 октомври 2022 – 31 декември 2022 г. Документът надгражда предходните действащи аналогични документи, разработени и приети, за да намалят негативните последици върху бизнеса от високите енергийни цени.

Стана ясно, че от нея ще се възползват всички около 633 хиляди небитови крайни клиенти на електрическа енергия, както и операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи за технологичните им разходи.

Индикативният бюджет на програмата е в размер на близо 3. 594 млрд. лв., от които около 3.214 млрд. лв. са предвидени за компенсиране на небитовите крайни клиенти и 380 млн. лв. – за операторите. Средствата ще бъдат осигурени от допълнителни целеви вноски, които държавните предприятия от сектор „Енергетика“ ще предоставят на фонда „Сигурност на електроенергийната система“.

Целта е всички небитови крайни клиенти да бъдат компенсирани изцяло за разликата между реалната средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента „ден напред“ на Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) за съответния месец и базовата цена от 250 лв/МВтч.

Операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи ще бъдат компенсирани за електроенергията, която закупуват за технологичните си разходи, като максималният размер на компенсацията за тях се изчислява като разлика между средната месечна цена за базов товар на сегмента „ден напред“ на БНЕБ и определената от КЕВР прогнозна пазарна цена от 421.08 лв/МВтч за оператора на електропреносната мрежа и 446.78 лв/МВтч за операторите на електроразпределителните мрежи.

От служебното правителство смятат, че компенсирането на операторите и през четвъртото тримесечие ще съдейства за намаляване на финансовия им дефицит, който се натрупва заради повишени технологични разходи. От своя страна, това е фактор, който ограничава необходимостта от поскъпване на мрежовите услуги за всички крайни потребители, в това число – и за битовите.

Още: Министър Стоянов: Подготвяме схема за компенсации на бизнеса заради високите цени на природния газ

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес