Временната комисия по ревизията на настоящото управление взе решение на де оповестява публично съдържанието на документите, предоставени ѝ от агробизнесмена Светослав Илчовски.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Той подаде сигнал към комисията, пред която беше изслушан два пъти. Бизнесменът направи скандални изявления за рекет, корупция и агрокартели, покровителствани на високо държавно равнище. В изказванията си той намеси имената на премиера Бойко Борисов и собственика на фирма „Градус“ Иван Ангелов.
Илчовски твърди още, че има информация за "надуване“ на оборота на фирмата на Ангелов, за да може да бъде тя листната на Фондовата борса, а чрез закупуването на акциите ѝ да бъдат източвани пенсионни фондове.
Становището на комисията е, че документите съдържат чувствителна информация, която може да навреди на борсата. Ето защо те ще бъдат препратени до Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши, българското обвинение, Комисията по финансов надзор и Националната агенция по приходите. Тома Биков от ГЕРБ отбеляза, че документите са свързани с отношенията на две фирми и решението да не бъдат разгласяване е за да не поставя под риск фондовата борса. "Няма нищо, свързано с властта, с управлението и някакви институции", добави той и веднага бе репликиран от Манолова: "Това ще реши прокуратурата". Според нея в документите има доказателства как са създавани кухи обороти, после как са изкарвани на борсата. Дали има някакви влияния ще решат компетентните органи, подчерта тя.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Комисията завършва своята работа без доклад, без изводи по каквито и да е от темите и с изпратени купища документи до проверяващите органи. Това е резултатът, за който ние предупреждавахме. Комисията обаче имаше своят ефект, гражданите видяха, че единствено институционалността води до резултати, останалото е хаос“, заяви депутатът от ГЕРБ Маноил Манев при последното заседание.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Обобщавайки работата на комисията Манолова съобщи, че са постъпили 95 сигнала, като всички се изпращат по компетентност на службните министри, прокуратурата, КФН, НАП, КЗК - в зависимост от спецификата на сигналите. "От темите, които предварително бяхме поставили на масата за разглеждане успяхме да дадем на гражданите представа за работата на Автомагистрали, където става дума за 5 млрд. лева оборот, Турски поток - близо 3 млрд., програмата за саниране - 2 милиарда – с определени схеми са отклонявани суми, ВиК холдинга…", посочи Манолова. Тя изрази надежда в следващия парламент институциите и дружествата, които сега не предоставиха на комисията исканата информация да бъдат проверени и визира ББР, разходите за COVID-кризата - как са купувани маски, калцуни, респираторни апарати… "За 5 заседания комисията показа, че за корупцията не само може да се говори, тя може да се осветява", заяви Манолова.
"Тази комисия имаше своя ефект и той беше в това, че българските граждани, ние депутатите и журналистите и гражданите, които минаха през комисията видяха, че само институционалността и спазването на правилата дават резултати, всичко останало води до хаос", коментира Маноил Манев от ГЕРБ. "Много хора имаха очаквания, че тази комисия ще изкара на яве кражби, наказуеми по Наказателния кодекс, ние обаче видяхме нещо по-страшно – видяхме, че един парламент е променял законите така, че да могат да се усвояват пари законно и това нещо да не може да се нарича кражба. Това е факт", посочи заместник-председателя на комисията Георги Георгиев и изрази надежда следващият парламент да се заеме с този проблем.
"В България за да се демонтира този модел трябва дълъг законодателен процес, реформи, вкл. в наказателната политика и в правилника на парламента", заяви от своя страна Явор Божанков от БСП.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Мая Манолова упрекна ГЕРБ, че очевидно имат какво да крият, след като държавните дружества не представиха документи на комисията. "Комисията направи малко повече от това, което направи пленарна зала", изтъкна още Манолова, визирайки изслушванията на министрите на енергетиката и регионалното развитие в комисията на фона на неосъществения парламентарен контрол в пленарна зала.