При всяко положение колегите от администрацията на партията проверяват в момента. Нямам отговор на този въпрос. Така новоизбраният евродепутат от листата на "Демократична България" Радан Кънев коментира пред Actualno.com темата с партийните субсидии и това дали се налага "Реформаторският блок" да връща надвзети суми и колко. Припомняме, че партия ДСБ бе част от Реформаторите, а тогава Кънев бе и нейн председател.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Днес депутатите приеха окончателно промените в Закона за политическите партии, според които формациите и коалициите ще трябва да върнат надвзетите суми от държавната партийна субсидия до края на 2020 г. В противен случай започва да тече лихва върху сумите.
Повод за законодателната инициатива стана оповестеното от "Шоуто на Слави" журналистическо разследване, в което има информация за допуснати нарушения при определяне на партийната субсидия за 2018 г. От показаните там документи е видно, че субсидията за този период е следвало да бъде точно 32 128 844 лв., но вместо това партиите са получили 38 684 384, което е с около 6 519 540 лв. повече. Така на практика, вместо 11 лева на действителен глас, каквато е заложената в държавния бюджет партийна субсидия, няколко партии са получили 13,23 лв.
"При всяко положение в предишния парламентарен мандат дори да е имало разминаване, то е било минимално", поясни още Радан Кънев. Знаете, тогава нямаше гласове "Не подкрепям никого" и ако си спомняте, практически всички партии на тогавашните избори (2014 г.) влязоха в парламента. Тоест партии без право на субсидия почти нямаше, каза Кънев.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Според него става дума за разминавания от 15-20 стотинки максимум разлика на глас за Реформаторския блок. Кънев още веднъж посочи обаче, че към настоящия момент не са ясни точните разлики в разминаванията. Кънев подчерта, че не би могъл да се ангажира да коментира дали се налага връщане на надвзета субсидия, тъй като предстои още работа по темата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
Междувременно Actualno.com направи изчисления относно сумата, която би трябвало Реформаторският блок да върне като надвзета от партийната субсидия. Изчисленията обаче са правени при разлика от 2,23 лева на глас - толкова, колкото излезе за 2018 година, т.е. възможно е сметката да е завишена заради включването на "Не подкрепям никого".
Съгласно изчисленията ни, става дума за 433 818 лева. Това са парите, които би трябвало Реформаторите като коалиция да внесат обратно в бюджета, ако говорим от разлика от 2,23 лева на глас. Това е така, защото формацията е получавала по-голяма субсидия за толкова време спрямо новото действие на Закона за политическите партии - от 26 май, 2016 година, до 27 януари 2017 година, когато е разпуснато 43-тото Народно събрание.
Остава въпросът как политически партии, обединени в коалиция, ще връщат надвзети суми. Съгласно промените в закона сега, за коалициите намалението на годишната държавна субсидия се разпределя между съставляващите ги партии според коалиционното споразумение. При липса на такова - пропорционално на броя на отделните народни представители от партиите. В 43-тото Народно събрание Реформаторският блок (ПП „Български земеделски народен съюз", ПП „Движение България на гражданите", ПП „Демократи за силна България", ПП „Народна партия свобода и достойнство", ПП „Съюз на демократичните сили", ПП "Българска нова демокрация", ПП "Християндемократическа партия на България") имаше 29 депутати, като стои въпросът и с т.нар. гражданска квота - дали тя ще се "пришие" към някоя партия, или трябва да се брои към цялата коалиция.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати