Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя е Вашата родина: Ердоган се намеси и вдигна резултата на ДПС в Турция три пъти

17 ноември 2021, 12:30 часа • 13580 прочитания

Резултатите от изборите на 14 ноември белязаха сериозно разместване на пластовете в българската политика. Вотът в чужбина и влиянието на политическите сили там само доказват това.

На предишните два парламентарни избора – на 4 април и 11 юли, победител неизменно беше формацията на Слави Трифонов "Има такъв народ". Този път обаче пред всички с огромна преднина е ДПС. Движението е събрало 87 740 гласа или 39.23% от гласовете на парламентарните избори в чужбина, сочат резултатите при 100% обработени протоколи.  

Очаквано, голяма част от тези гласове идват от Турция - 85 256 души са гласували за движението там. Това са 96.58% от всички гласове, получени от южната ни съседка. Припомняме, че на вота през юли партията събра 29 609 гласа в Турция, което означава, че сега е надскочила три пъти резултата си.  Така партията на Мустафа Карадайъ доближава за първи път резултатите си от 2009 година в Турция, когато получи гласовете на 91 000 избиратели. Именно този резултат се счита за пик на подкрепата на ДПС в южната ни съседка.

Подкрепата за движението там идва на фона на обрат в отношението към него на турския президент Реджеп Ердоган, който през декември 2020 г. участва в национална конференция на партията. През 2017 г. отношенията на турската държава бяха съвсем различни. Тогава партията на Ахмед Доган имаше алтернатива, в лицето на ДОСТ на Лютви Местан, което беше открито подкрепяно от Анкара.

Кой друг печели в Турция

Втори по гласове от южната ни съседка е ГЕРБ-СДС. Коалицията обаче е получила само 1338 гласа или 1.52%. Формацията на Кирил Петков и Асен Василев "Продължаваме промяната", която спечели изборите, е с 0.38%, след като е получила подкрепата на 336 души, а за "Демократична България" в Турция са гласували 201 души или 0.23%.

Спомен с марка "Радев - Карадайъ": Коя е Вашата родина?

Защо ДПС и Мустафа Карадайъ постигнаха толкова силни резултати в предсрочните парламентарни и президентски избори? Според анализ на журналиста Мехмед Юмер за БГНЕС, основната причина е именно Карадайъ, а не ДПС.

"Попитах и доколко изселниците се интересуват от политиката в България? Условно и без претенции за меродавност ми казаха, че съотношението е осемдесет на двайсет в полза на турската вътрешна политика. Особено активна роля в тази кампания са имали изселническите дружества. На изселниците им било обяснено, че всеки глас е изключително важен за сънародниците в България, защото колкото "по-силно са представени в парламента и във властта, толкова по-убедено ще си отстояват правата и свободите".

Друг важен фактор за този резултат безспорно бяха турските медии, които проведоха много мощна кампания в полза на кандидата на ДПС със откроено силен акцент върху етническата принадлежност на г-н Мустафа Карадайъ. Това личи най-добре от заглавията на най-големите турски медии.

"Хайде на урните… За пръв път турчин е кандидат за президент на България“, гласеше заглавието на вестник "Хюрриет". В материала си авторът Муса Кеслер посочва, че за пръв път в България в предизборната надпревара за президент се включва етнически турчин т.е. Мустафа Карадайъ в качеството му на лидер на ДПС.

"В България за пръв път турчин е кандидат за президент", така беше озаглавил статията си за изборите у нас колумнистът от в-к "Сабах" Махмут Йовюр, чийто коментар завършва с думите: "Един глас може да промени много неща".

Турската TRT излъчи материал под заглавие "Избори в България: Турчин е кандидат за президент", който започва с ретроспекция на "Възродителния процес". В репортажа се отбелязва, че лидерът на ДПС се е явил на президентските избори, като по този начин "в България за пръв път кандидат за президент е лице с турски корени". Отразявайки предизборната кампания у нас, телевизия "Хабертюрк" също постави акцент върху етническата принадлежност под заглавие "Турчин в изборната надпревара за президент". В интервю за Анадолската агенция заместник-председателят на Балканската конфедерация на румелийските турци Зюрфеттин Хаджъоглу призова да се подкрепят кандидатите от турския етнос с думите: "Както досега и на тези избори мнозина кандидати от турския етнос ще участват в надпреварата от различни партии. Нашите сънародници познават кандидатите в техните региони. Ние от трийсет години казваме едно и също нещо и ще продължим да го повтаряме. Турските гласове – за турците".

Откакто турският президент изпрати видеообръщение до Десетата национална конференция на ДПС на 12 декември 2020 г., Турция дава рамо на Движението по време на избори, защото го смята за важен фактор в българския политически живот. По всичко личи, че президентът Ердоган няма напълно да се откаже от амбицията си за влияние върху турската малцинствена общност в България. Сега Мустафа Карадайъ блажено се къпе в блясъка на своя политически успех. Но ще бъде много интересно да видим дали изселниците ни в Турция ще бъдат също толкова активни и на втория тур на президентските избори, за да се убедим, че те наистина се интересуват живо от българския политически живот и вотът не е бил на етническа основа. Иначе, бързо минава световната слава, а всяка човешка власт е крехка".

И не е само Юмер - създателят на "24 Родопи" Илхан Андай също коментира темата. "Никога досега така не се е работило за изборите в България. Сега е било много масирано - с есемеси, създадени платформи за изборите в България, с активно участие на валийства, със задължение на бизнесмените да дадат почивка в понеделник на хората, които са гласували", разказва той какво му е казал негов близък в Турция.

Името Мустафа носи много на такъв тип избори (президентски - бел. ред.), затова един от лозунгите в Турция беше "Гласът на турчина - за турчин". Не се знае кой е направил тази стратегия, но тя е много добра, печеливша е. Но файдата за етноса не е толкова, освен еуфорията, която е обзела изселническата общност, включително и тамошните политически формации. Турция се оказа най-големият и най-успешният избирателен район за ДПС.

Андай обаче посочва и друго в анализа на своя източник - че според него шансът на ДПС за добро бъдеще е още утре да спре войната, която води с Румен Радев, и да остави Бойко Борисов сам да се сгромоляса. И ДПС да го направи така, че пред обществото да се откаже от обявената подкрепа на втори тур за Анастас Герджиков.

Същевременно Осман Октай е категоричен, че поведението на ДПС показва радикализация. Печелят в Турция, но има отлив сред българските мюсюлмани - под 200 000 гласа, казва той и посочва, че немалка част от този отлив - над 50 000 души, са гласували за Румен Радев за президент, а много изобщо не са гласували на нито един от двата вота.

Октай заяви следното пред "Фрогнюз": "При голямата екскурзия и изгонените на мюсюлманите от България, покойните президент Тюргут Йозал и министър - председател Месут Йълмаз приеха специален закон за изгонените турци от България. Според него на тях трябваше да им се признае двойно гражданство. По принцип турската конституция не разрешава двойно гражданство. Прието беше и специално законодателство, което позволи изгонените да бъдат настанени в специално изградени жилища. Впоследствие със специална програма за кредитиране, всеки, който можеше, закупи тези имоти. Така бяха създадени много квартали.

Тези изселници трябва да изплащат на този фонд отпуснатите кредити в продължение на 30-50 години. Точно тези хора ги изкараха да гласуват. Те са около 80 000 по списъчен състав. Това бе един контролиран вот със заплаха, че могат да загубят много права".

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес