Нуждае се от отговор въпросът защо за външен министър се предлага толкова високопоставен в партийната йерархия кандидат.
Още: Вече е ясно какво ще се случи с делото срещу Лена Бориславова
Още: Йотова: Трябва разяснителна кампания за еврото, не политиканстване
Това заяви пред БНР конституционалистът доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. По думите й в момента криза няма.
"Ако Министерският съвет е взел решение за смяната на двамата министри, излиза въпросът за компетентността на този, който прави предложението. Това не е правомощие на правителството", поясни конституционалистът.
Още: Даниел Митов се отказа да бъде външен министър (ВИДЕО)
Още: Цеков призна за SMS-ите с Пеевски, но ги обвърза с "осветяването на сивите кардинали"
Още: "С Вас не разговарям": АЕЖ с остра позиция срещу Пеевски след опит за цензура
"Много ще ми бъде любопитно как изглеждат предложенията на г-н Главчев. Виждам неща, които вървят из правните среди, затова повдигам този въпрос. Това е акт само на министър-председателя. И това е възможен отговор защо има забавяне", подчерта конституционалистът и призова да не се притиска президентът да сменя министрите толкова бързо.
"Каквито и да са мотивите, е редно да бъдат представени пред президента, дори да не са в предложението за издаване на указ", добави тя.
Още: "Скъпият Делян Пеевски заповядва, а Бойко Борисов изпълнява" (ВИДЕО)
Още: "Сигурно играят карти в Сърбия": Пеевски за Цветан Василев и Паскал
В седмицата тишина, след като Главчев пое ангажимента да състави служебното правителство, "той си е дал сметка, че няма да може да се справи сам и са му помогнали, тези хора, които са му помогнали, сега започват да са недоволни", предположи още преподавателят относно причините за исканите персонални смени.
Още: "Не съм предлагал нищо": Срещата премиер-президент приключи безславно
Още: Борисов за Пеевски: При мен е пил много пъти кафе и пак ще пие (ВИДЕО)
Още: Стотици партии подадоха отчетите си в Сметната палата, но две от тях се скриха
С различни аргументи ГЕРБ, "Възраждане", БСП и ИТН целят да покажат, че промените в Конституцията не стават, коментира доц. Киселова. Според нея се слага знак за равенство между разпоредба, касаеща служебното правителство, и цялостната конституционна промяна, като ГЕРБ се е присъединил "към този хор".
"Тези, които бяха интелектуалните създатели на това положение – да се прехвърли част от тежестта към субекти извън президента, в момента целят цялостно дискредитиране на конституционните промени", каза още тя.
Вот на недоверие на служебно правителство не е възможен, но това няма да попречи на внеслите такова предложение да развиват тезата си. Главчев обаче може да се оттегли и без вот на недоверие, уточни преподавателят по конституционно право.
Още: Доц. Киселова: Не може да се иска вот на недоверие на служебен кабинет