Ако не бяхме отменили забраната, щяха да ни бъдат наложени глоби от Европейската комисия. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ земеделският министър Кирил Вътев.
„Моята изненада беше, че това предложение беше внесено за разглеждане в Народното събрания, без преди това да сме разгледали въпроса в ресорната комисия. Това беше единствената изненада. Иначе, що се отнася до решението на Министерски съвет – знаех за него. Аз отстоявах позицията на България, заедно с петорката европейски държави, но в края на краищата има политически решения на по-високи ниво. Аз съм част от един колективен орган – Министерски съвет“, обясни той.
Още: "От нищо не ме е страх". Земеделският министър коментира евентуални протести в сектора (ВИДЕО)
Кирил Вътев поясни, че през цялото време и до последно е защитавал родните производители. Той посочи, че „Румъния също е излязла от претенциите за продължаване на забраната“, но има обективни причини за това. И допълни ,че между премиерите на България и Украйна има сериозна договорка за ограничаване на вноса.
„Ето, днес например няма нито един камион със зърно, който да е влязъл в България. Има договорка, че докато не се отработят механизмите за лицензионни режими на определени продукти с определени количества, от Украйна да не влиза нищо“, категоричен е той.
Още: Земеделският министър кани протестиращите на среща
Земеделският министър е категоричен, че няма как да влияем на Европейската комисия, а тя вече е взела решение за украинското зърно. „Полша реши да не се съобрази с ЕК и да си плати глобите, България взе друго решение – да се договори с Украйна“, поясни още той.
Кирил Вътев обясни също така, че Украйна не произвежда земеделска продукция от вчера, както и че тази страна от години е една от най-мощните производителки в Европа. Преди войната украинското зърно е експортирано до много точки в света и то е отговаряло на всички стандарти за качество, допълни той.
Още: Първа оставка в правителството след скандала между Денков и зърнопроизводителите
„Нашите производители на олио ежегодно са купували слънчогледово семе в размер на един до два млрд. тона, така че няма нищо ново. В миналото не е имало нито един анализ, който да показва отклонение от качеството. Имайте предвид, че от Украйна купува цяла Западна Европа“, посочи още земеделският министър.