Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кирил Петков: От февруари сметките за газ и ток ще са по-ниски

26 януари 2022, 18:02 часа • 14162 прочитания

В началото на февруари сметките за ток и газ ще са по-добри, защото компенсациите от декември и януари ще влязат в тях. Това заяви премиерът Кирил Петков на брифинг в парламента.

Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

„Бизнесът и битовите потребители ще получат глътка въздух“, допълни той.

По темата с напрежението между Русия и НАТО Петков бе категоричен, че България не желае военен конфликт.

"Надяваме се, че дипломацията ще даде резултата, който всички ние искаме да видим, а това е ясна деескалация на напрежението", посочи той. Кирил Петков успокои, че за момента няма поводи за притеснение.

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

"Следим ежечасно събитията. Оценката на службите ни е, че в следващите дни и седмици няма от какво да се притесняваме, но както всички съюзници в НАТО следим внимателно ситуацията. Имаме готов план да оттеглим български дипломати от Украйна. Имаме готов план, ако видим, че рискът се покачва. В този момент не го предвиждаме, но самолетите, които бихме пратили да ги вземат, са в готовност. Взели сме мерки, но без към момента ситуацията да е критична", посочи министър-председателят.

По думите му българският батальон ще бъде сформиран през април-май.

„В този момент и нашите съюзници, и ние, взимаме правилните мерки. Взимаме правилните позиции. Натовските войски са и български войски. Разграничаваме капацитета на армията ни“, обясни министър-председателят.

Той заяви, че желанието е България е да е предвидим и конструктивен член на Алианса. Петков поясни, че българската армия ще е водеща.

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

„Рамковата държава ще е България. Това означава, че бойната група ще е под българско командване и с българско лидерство. За пръв път слагаме такъв акцент върху българската армия“, обясни министър-председателят.

Той увери, че правителството ще направи всички възможни дипломатически постъпки за решаване на конфликта, защото никой няма полза от истински военен конфликт. Според него, обаче, кризата е възможност да се откроят дефицитите на българската отбрана.

„Надяваме се да инвестираме и да ги премахнем така, че българската отбрана да е на ниво. Ще фокусираме бюджетните средства там, където трябва да се попълнят най-големите дупки“, поясни премиерът.

По думите му българската армия е водеща за българската сигурност в рамките на конструктивния диалог със съюзниците от НАТО.

Той коментира и здравната криза, като посочи, че Омикрон е под контрол, а моделът на управление е успешен.

„Ако бяхме работили със стария модел, вече всичко трябваше да е затворено. Фокусът върху интензивните легла ни даде възможност да управляваме кризата с минимални щети върху икономиката“, посочи премиерът.

Кирил Петков посочи още, че развитие има и по темата с РСМ, като това е проличало по вчерашните конструктивни резултати при посещението на Димитър Ковачевски. „Имаме подписани меморандуми. Динамиката е в много по-положителен тон. На база на многото усилия и отборната работа в МС успяваме в голяма степен да овладеем шоковите ситуации“, подчерта той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес