Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че формацията му ще следи за прозрачни конкурси за назначаване в регулаторните органи, за да се избегне "партизанският подход" при разпределението на квотите. Това заяви той на на пресконференция в Русе. Ще следим всяка една позиция на регулатори, която е предложена и ще откриваме потенциални зависимости", обеща той.
"Ние се борихме да имаме честни избори на тези регулатори, имаме шанс в избора на Висшия съдебен съвет да има по-честен конкурс, тъй като са необходими 160 гласа", посочи Петков. По думите му, от коалицията са си нагласили квотите и ще сложат техни хора за ключови регулатори.
Според Петков това, което могат да направят като опозиция, е да осветляват всяка кандидатура, да гледат процеса ако се изкриви и да се опитат да номинират хора, които, макар да не бъдат избрани, да покажат стандарт за всеки един регулатор, за да се види че има алтернатива. Още: Народното събрание с първи стъпки по избор на регулаторите с изтекъл мандат
Обвиненията
"Аз съм обвиняем заради ареста на Борисов. А за Лена Бориславова изведнъж се появиха твърдения за някакви подписи за НПО, което дори не е оперирало с пари. Всичко това се случи, след като поискахме оставката на Сарафов", заяви той. Според Петков атаката идва пряко от Сарафов и непряко от Пеевски, когото нарече "скрит партньор" на управляващите.
Той подчерта, че като опозиция "Продължаваме промяната – Демократична България" няма да спестява критики и че се правят опити за натиск срещу тях. "Не ни е страх, но си губим времето – вместо да работя върху законодателство, което може да подобри условията в Русе, прекарвам часове в прокуратурата", каза Петков.
Той разкритикува и първоначалните твърдения за бюджетен дефицит от 400 милиона лева, като посочи, че реално има излишък от 500 милиона. Още: Петков твърди: "Източник от управляващите ми каза: "Трябва да внимаваме повече сега, не можем да сме толкова нагли"
Петков коментира и планираното 50% увеличение на заплатите в МВР. Той подкрепи повишението за служителите на първа линия, но се обяви против това да важи за определени категории служители, които вече получават и пенсия.
"Приоритетите не трябва да са в сектор "Сигурност". Вместо това трябва да привличаме кадърни хора в образованието и да вдигнем заплатите на младите медицински сестри и лекари", заяви той.