„Ваксинирането срещу COVID-19 трябва да стане максимално бързо, ако не искаме Омикрон да предизвика следваща вълна. А това, което научих днес е, че тя може да бъде още в средата на януари. Надявах се да е в края, но може да е и по-рано и има броени дни, които не трябва да изпускаме.
Неслучайно подписах заповедта за Министерски Съвет. Министърът на образованието днес или най-късно в понеделник ще подпише същата заповед за "администрация без COVID-19”. Той обаче посочи, че това не е достатъчно и ще се наложи да има експертен дебат и разговори с "антиваксъри", защото хората вярват на фалшиви новини.
Това заяви премиерът Кирил Петков след първата си среща с Урсула фон дер Лайен в Брюксел.
За мораториума върху цените на тока и водата
Относно мораториума върху цените на тока Петков посочи, че това ще даде възможност на новото правителство да направи пълен анализ. „Най-лесно е било винаги - давайте домакинствата да плащат за всичките проблеми. Трябва да направим анализ. Ако видим, че системата се дисбалансира, въпреки този анализ, тогава в края на март ще трябва да има някаква ревизия на цените”, коментира премиерът.
Министър-председателят е на мнение, че цените не могат да се повишават, само защото някой е препоръчал това и то в средата на зимния сезон. „Може да се окаже, че това са верните цифри, но не е добре в деня, когато се заклехме, това да бъде моментът за вдигане на цените. Това ми изглежда като политическо движение, което не е конструктивно за българските домакинства”, смята Петков. Той допълни, че няма риск хората да останат без ток.
За отношенията със Северна Македония
По отношение на РС Македония премиерът заяви, че позицията е ясна и тя е записана в коалиционното споразумение. „Трябва да надградим позицията ни с тези работни групи, които не трябва да са политически акт, а да си свършат реално работата. Това означава да говорим за инфраструктура – железопътната линия на София със Скопие трябва най-после да се случи.
В икономически план – хубаво е македонските бизнеси да могат да продават на българския пазар и съответно български бизнеси да са на македонския пазар. Историята е важна, но това не може да е единствената тема. Българският интерес трябва да бъде защитен, но той трябва да бъде и надграден”, подчерта той.
За срещата с Урсула фон дер Лайен
"Имахме много добър разговор с председателя на ЕК. Тя имаше много позитивен и конструктивен тон". Нашата задача да премахнем корупцията в България, която е една от основните спирачки за Плана за възстановяване, е много по-амбициозна, отколкото дори те са се надявали. Мисля, че председателят на ЕК доста хареса твърдата ни позиция по този въпрос", подчерта Петков.