От Комисията за финансов надзор прогнозираха, че след 7 години в частните пенсионни фондове ще се натрупат между 20 и 25 милиарда лева. Сега Фондовете, които ще плащат в бъдеще пенсии в допълнение на държавата, управляват над 8 милиарда лева. От комисията планират в следващите 4 години да се намали таксата за управление, която пращат клиентите, предаде БНР.
Изчисленията на Комисията за финансов надзор сочат, че за период на осигуряване от 30-40 години дружествата биха прибрали под формата на такси едначетвърт от натрупаните от осигурителите пари по индивидуалните партиди. Затова и таксите ще се намаляват.
От компаниите отчитат стабилност и добра доходност на парите за втора и трета пенсия. От 2000 година досега средната постигната е 5-6%, посочи председателят на Асоциацията на пенсионно-осигурителните компании Никола Абаджиев. Резултатите обаче могат да бъдат и по-добри, ако вноските се плащат навреме.
"Често вноските за осигурените лица в капиталовите фондове или не достигат, или пристигат с голямо закъснение, което несъмнено носи загуба и за осигуреното лице, защото всички вие знаете, че съгласно закона, всеки лев, постъпил в пенсионния фонд, започва да работи този лев за самото осигурено лице", заяви той.
Универсалните пенсионни фондове ще започнат да плащат пенсии през 2023 година за родените след 31 декември 1959 година, които задължително се осигуряват в тях. Амбицията е пенсията от НОИ и тази от Фонда да достигне 85% от дохода преди излизането в пенсия. В момента НОИ плаща 57% от дохода преди пенсиониране.