Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Казусът “Нотариуса“ е похарчен в политиката: Говори правен експерт

03 април 2024, 10:41 часа • 1202 прочитания

"На територията на политиката казусът с Мартин Божанов - Нотариуса е похарчен. Остава да видим какво ще свърши прокурорът по разследване на главния прокурор“. Това каза по БНР Иван Брегов - правен експерт в Института за пазарна икономика.

Казусът "Божанов" отмира, смята Иван Брегов и добави, че прокуратурата ще действа по нейното досъдебно производство и нищо няма да последва, защото "години наред ще се протаква и нищо няма да излезе".

ГЕРБ и ДПС саботират комисията

Още: Да отговори МВР за Нотариуса, за жена му: Адвокат Андрей Янкулов, АКФ

ГЕРБ и ДПС остро се противопоставят на каквито и да е изслушвания в комисията "Нотариуса".

"ПП и ДБ се опитват по някакъв начин да я съживяват и да ѝ привнасят някакъв виталитет, обаче сама по себе си тя е доста беззъба. Още повече, че ги поставя и тях в уязвимата ситуация - доскоро крепейки някакво парламентарно управление, да не могат да бъдат остри по тези теми. Сега вече пък ги припознават като свои, което е една много трудна позиция", добави той.

Отказа на Сарафов да застане пред комисията

За отказа на и.д. главния прокурор Борислав Сарафов да се яви пред парламентарната комисия, Брегов коментира:

Още: Никола Минчев каза ще кани ли "Банкята" пред комисията "Нотариуса" (ВИДЕО)

"В случая Борислав Сарафов нямаше да бъде питан по конкретно досъдебно производство, защото ние не знаем такова дали е образувано, как е образувано и какво се случва по него, а можеше да бъде питан по далеч по неудобните въпроси - ходил ли е в "Осемте джуджета", потвърждава ли се публично изтеклата информация на един от свидетелите, че над 10 пъти е бил той в "Осемте джуджета" и показанията, мисля на Любена Петрова, но не съм сигурен, защото бяха заличени данните от документите, които изтекоха, дали е получавал пликове с пари, как е ставало това, от самия Петьо Еврото. Точно по тези въпроси нямаше проблем да бъде питан Сарафов".

За промените в Конституцията и правомощията на Радев

Според правния експерт се преувеличава с недостатъците на Конституцията:

"Ако има някакъв тревожен въпрос, по който може би в някакъв момент и Конституционният съд ще се произнесе по дело 1 и 2 от тази година, е искането за обявяване на противоконституционност на част от текстовете. Основният проблем е процедурата, по която бяха приети и дали са спазени сроковете".

Още: Сарафов и Цацаров се скриха от комисията "Нотариуса"

Той посочи, че част от новите текстове са имали целта да "ударят" управленските амбиции на президента Румен Радев. По думите му обаче те са били лошо разписани в частта, където се споменават лицата, от които трябва да се избере служебен министър-председател. Той смята, че не е лоша идеята парламентът да има контрол върху служебното правителство и да няма всевластност на президента, който и да е той, спрямо министрите, които могат да попаднат в това служебно правителство. Според него тази идея трябва да бъде адмирирана.

Промените в съдебната власт

Още: "Едно птиче ми каза": Нотариуса е бил сътрудник на МВР от 2005 г.

"Слабо от правно-техническа гледна точка е това, че нашите видни съдебни променисти и реформатори не си направиха труда да напишат едни свестни мотиви към конституционния проект", коментира още Брегов.

Той напомни, че основната идея на конституционните промени е била за съдебната власт. Там като че ли нещата се случиха по подобаващ начин, смята експетът.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес