Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кампанията: "Възраждане" с най-широки пръсти засега. Кои медии взимат най-много средства? (ГРАФИКИ)

22 март 2023, 10:58 часа • 5407 прочитания

Средствата за предизборната кампания са в пъти по-малко от тези за предходната. Това показват данните от традиционния за Институт за развитие на публичната среда (ИРПС) мониторинг на медийната реклама по време на предизборната кампания.

Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита

Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията

Припомняме, че за парламентарните избори през октомври 2022 г. парите за кампания съставляваха 73% от всички разноски на партиите.

Сега за първите десет дни от предизборната кампания мониторинга показва, че подписаните договори между политическите формации и медиите възлизат на обща стойност от 862 956 лв. (без ДДС). Така се оказва, че разходите за медии на участниците в кампанията са съизмерими с тези от изборите през ноември 2021 г. и са едни от най-ниските от 2014 г. насам.

Парите за реклама на партиите

Десет дни след началото на кампанията 5 формации и двата инициативни комитета не са обявили сключени договори с наблюдаваните от ИРПС медии. От останалите политически субекти най-голяма сума са отделили Възраждане – 195 216 лв. Следват ги ГЕРБ-СДС със 184 809 лв. и ДПС с вложени 86 680 лв. Така трите коалиции формират около 54% от всички средства, вложени до момента за медийна реклама.

Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано

Основната част от разходите на Възраждане е насочена към ТВ Евроком – 85 850 лв. или 44%. При ГЕРБ-СДС наблюдаваме по-равномерно разпределение на средствата към различни медии – електронни, печатни и онлайн.

В следващата графика е включена подробна информация за партиите и коалициите и изразходваните от тях средства за медийно отразяване към 13-и март.

 

Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите

Още: Нинова писа двойка на кабинета

Кои медии взимат най-много пари?

В първите 10 дни от кампанията най-много средства е привлякла обществената БНТ – 257 181 лв., следвана от телевизия Евроком – 189 010 лв. и вестник 24 часа – 93 833 лв. Двете големи частни телевизии у нас – bTV и Нова ТВ, са обявили само по един договор за отразяване. Всяка от тях е сключила споразумение с партията на Костадин Костадинов – Възраждане. Договорът на bTV е на стойност 31 757 лв., а този на Нова ТВ – за 8 514 лв.

Графиката по-долу представя всички медии, които към 13-и март, 2023 г. са привлекли средства от политическите формации.

 

Почти половината от доставчиците на медийни услуги към този момент (17 от наблюдаваните медии) не са публикували данни за сключени договори. Единствено ⅞ ТВ пък е декларирала безвъзмезден договор към момента – и той отново е със свързаната с нея партия Има такъв народ.

ОЩЕ: Какво казват политиците? Какво чуват хората? Говорят Любомир Аламанов и доц. Александър Христов в Студио Actualno (ВИДЕО)

И в тази кампания участниците могат да се възползват от безплатни форми на отразяване. Съгласно разпоредбите на Изборния кодекс такова ефирно време са задължени да предоставят обществените медии – БНТ и БНР. Общото времетраене на това отразяване трябва да е „не по-малко от 240 минути‟. Участията на съответните кандидати следва да са в рамките на предварително съгласувани с медиите теми. Публикуваното споразумение на БНТ показва, че телевизията е предвидила сериозен брой форми на безплатно отразяване на кандидатите в предизборната надпревара. А ефирното време, което се вижда от споразумението, значително надхвърля разписания по закон минимум. Така например само в първия (от общо три) безплатен формат на Панорама на 10.03.2023 г., времето отделено за кандидатите беше около 35 минути.

Именно след това предаване генералният директор на БНТ Емил Кошлуков обясни: "Предизборната кампания в медиите не бива да уврежда психичното здраве на нацията". Затова остава неясно защо в споразумението БНТ се е съгласила да предоставя безвъзмездна трибуна в такъв мащаб на “Каквито участници ни пратят централите, такива трябва да показваме”, уточняват ИРПС.

Отново се наблюдават медии, които не са посочили сключени договори с формации, включени в предизборната надпревара, но явно показват политическа реклама. Такива са например в. Арда Нюз, в. Борба и др.

Вестник Черноморски фар пък е възприел интересен подход при спазването на изискванията на Изборния кодекс. Той публикува договорите си като новини, което затруднява откриването им. Нещо повече, форматът, в който са достъпни договорите, не позволява да се разберат стойностите им. Разбира се само, че те са сключени с ГЕРБ и Български възход.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес