Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще стане с цените на горивата с отпадането на дерогацията: Мартин Димитров коментира

21 декември 2023, 08:45 часа • 2423 прочитания

Това, което Народното събрание направи с руския газ е изключителен успех. Обясняваха ни 30 години, че нямаме избор. Имаме избор. Вече имаме алтернативи. Същото правим и с петрола в момента. Същата логика, по същия начин. Затова и дерогацията отпада март. Това коменитра депутатът от ПГ на ПП-ДБ и член на Комисията по бюджета Мартин Димитров в ефира на Нова телевизия относно отпадането на дерогацията за руския петрол.

ОЩЕ: Politico: България прекратява дерогацията, донесла 1 млрд. евро печалба за Русия

"Нали помните, че имаше хора, които обикаляха по всички телевизии, и казаха, че за три дни трябва да отпадне дерогацията. Точно това ги питах: "Какво ще стане с цените?". Те на този въпрос никога не ми отговориха", добави той.

По думите му обобщаващото мнение на всички експерти е, че към март месец би трябвало всичко да е наред. "Има време за алтернативни количества, нещата да се направят по най-правилния начин. Въпросът е отпадането на дерогацията само по себе си, да не вдигне цените. Ние за това говорим. Не може да кажем световната цена на горивата, каква да бъде. Това ни се стори разумният вариант и той беше експертно подкрепен. И смятаме, че с отпадане на дерогацията към март месец, това е разумен вариант, който дава срокове. И ако някой не ни саботира нарочно в България - нещо, към което имаме инструменти да вземем отношение, ако се налага, няма да има проблеми", аргументира се Димитров. 

За Бюджет 2024

"Тези, които чертаеха апокалиптична картина, го направиха доста наивно. Още в края на годината дефицитът ще е под 3%. А догодина също очаквам подобна тенденция. Това показва, че положението е овладяно. Най-големият риск това да бъде отново поставено под съмнение е, дойде служебен кабинет на Радев, който много бързо докарва нещата до риск", подчерта Димитров.

ОЩЕ: Гласуването на бюджета продължава - вижте за какво раздадоха пари депутатите

Той заяви, че има положителни сигнали за подобряване на икономическата ситуация в страната. И даде пример с преките чуждестранни инвестиции, които отчитат рекордно нарастване тази година спрямо последните 10-12 години. "Това означава, че компаниите, които са тук, влагат печалбата си у нас, защото очакват положително развитие като влизане в Шенген, еврозоната и стабилното управление", заяви той.

Попитан през следващата година ще бъдем ли по-богати или не, той отговори: „България като реален растеж на доходите е на второ място и тази тенденция ще се запази. Базата разбира се е ниска, но за да стане по-бърза – трябват инвестиции".

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес