Как изглежда 51 Народно събрание след предсрочните парламентарни избори, провели се на 27 октомври? Доста познати бивши депутати отново ще седнат в депутатските кресла. Нови лица обаче също няма липсват. Те ще са най-вече от последната политическа сила МЕЧ.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Още: "Не-фантомите" на Пеевски и още 6 протеста в деня на откриването на новия парламент
Кои са партиите в парламента?
А иначе депутатските места в новия парламент се разпределят така - ГЕРБ-СДС имат 69 депутати, ПП-ДБ - 37, "Възраждане" – 35, "ДПС - Ново начало" – 30, лявото обединение около БСП – 20, "Алиансът за права и свободи" – 19, "Има такъв народ" - 18 и МЕЧ - 12 места в парламента.
Осмата по големина група е голямата изненада в 51-вото Народно събрание. Лидерът ѝ Радостин Василев става депутат за шести път за 4 години от трета поредна политическа сила. Преди да основе МЕЧ, той беше в "Има такъв народ", после стана част и от коалицията ПП-ДБ. С партия "Морал, единство, чест" (МЕЧ) в парламента се завръщат и експертът по сигурност Николай Радулов, който през 2021 г. беше член на "Има такъв народ". Виолета Комитова, която беше министър в служебното правителство на Стефан Янев, а след това и депутат от "Български възход", също ще е в парламентарната група на МЕЧ.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Ахмед Доган няма да е депутат, но други познати се завръщат
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
След повече от десетгодишно отсъствие Ахмед Доган беше избран за народен представител, но той отказа да влезе в парламента и няма да го виждаме там. От "Алианс за права и свободи" обаче ще се върнат хора като Хасан Адемов и Ремзи Осман, които са сред ветераните на старото Движение за права и свободи и дългогодишни парламентаристи, които не бяха част от депутатите в няколко Народни събрания.
Още: БСП ще предложи Наталия Киселова за председател на парламента
Голямо завръщане за БСП
В БСП голямото завръщане е за Кирил Добрев, който влезе в противоречие с бившия председател на партията Корнелия Нинова и близо 8 години беше извън парламента. За първи път от БСП влиза конституционалистът Наталия Киселова и то като шампион по преференции в левицата.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
Без Слави Трифонов, но с гарантирано шоу
В новото Народно събрание отново няма да видим Слави Трифонов, който очаквано се отказа от депутатското място. Ключовите представители на Трифонов ще са познати лица. Изненади не се очакват в първите четири политически сили - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане" и "ДПС - Ново начало".
Гарантирана ли е сигурността с четирима бивш МВР шефове?
В 51-ото Народно събрание ще влязат и четирима бивши вътрешни министри - Младен Маринов и Христо Терзийски от ГЕРБ-СДС, както и Бойко Рашков и Калин Стоянов. На Стоянов му поискаха оставката в предишния парламент, а той вдигна юмрук пред събралите се да го защитят полицаи. Свалиха го от поста и Пеевски му предложи депутатско място.
Още: Старт на 51 Народно събрание: Изборът на председател се явява рубикон
Знаковите юристи в 51-ото НС са добре познати – например, бившите парламентарни председатели Росен Желязков и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, двама бивши министри на правосъдието - Надежда Йорданова и Атанас Славов от ПП-ДБ, Петър Петров и Цвета Рангелова от "Възраждане". Не липсват и енергийни експерти, финансисти и лекари.
Засега е ясно, че и в този парламент доайенът по възраст отново е Силви Кирилов от "Има такъв народ" и по традиция той ще открие работата на 51-ото Народно събрание. Как и колко дълго ще работи то, ще стане ясно още в първите му дни.
Още: Ето кой ще открие първото заседание на 51-ото Народно събрание