Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кадиев: В бюджета се намаляват капиталовите разходи, от това страда цялото общество

27 юни 2023, 23:32 часа • 2026 прочитания

Разликата в цифрите в първия и втория отчет за печалбата на БЕХ вероятно идва от отписани очаквани вземания. Това може да е резултат от съвет от одиторите, които са видели първия отчет и са наясно, че очакваните вземания няма да бъдат получени и затова са посъветвали да не се вписват в отчета. Това мнение изрази в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS бившият зам.-финансов министър и бивш депутат Георги Кадиев.

Мнението му е след изявление, направено по-рано през деня от премиера Николай Денков за вземанията на дивидентите от държавните предприятия и проверката в Българския енергиен холдинг, която да установи защо има промяна в първия и втория отчет на БЕХ.

Денков: Крайният вариант на бюджета зависи от проверките на отчетите на БЕХ

Според Кадиев, ако държавата настоява да вземе в бюджета по-високата печалба на БЕХ, холдингът ще даде парите от други пера, предвидени за капиталови или инвестиционни разходи. „Отчетът на БЕХ няма да бъде истински. Те ще вземат печалби, които са на хартия”, обясни финансистът.

Ситуацията във ВиК Холдинг, в „Топлофикация-София” е същата, каза Кадиев. „Топлофикация” води някакви приходи от хора, които не са си плащали сметката от 5-6 години. Като не са я платили, те няма да я платят и сега, смята той. Според него тези очаквани вземания няма да постъпят в дружествата, но те плащат върху тях данък печалба.  

За Проектобюджет 2023 г. Кадиев смята че приходната част е близка до реалността. „Вдига приходите от ДДС с 620 млн. лева, аз бих ги вдигнал малко повече, вдига акцизите със 100 млн. лева. В разходната част има много тежки нарушения – едното от тях е намаляване на капиталовите разходи, което означава, че държавата няма да направи определени инвестиции, от което страда цялото общество”, обясни Кадиев. Той даде пример с тунела под Шипка, Подбалканския път, при прохода Петрохан.

„За да стигнем тези 3%, ние започваме да режем неща, които са важни за хората. Има си цена това намаляване на разходите и тя е тежка”, каза Кадиев. По думите му не сме готови да влезем в еврозоната. „В първите години хората ще бъдат не по-добре, дори по-зле. Полша, Унгария и Чехия не искат да влязат в еврозоната, защото това има цена. Българските доходи са 52% от средноевропейските, а цените са 55-58%” , каза той. Според него планираният 3% бюджетен дефицит е прекалено силно свиване. Другата цена е 10% увеличение на заплатите на държавните служители, но само на тези, чийто доходи не са вдигани предишната година. „А за другите? Инфлацията върви и за тях”, изтъкна Георги Кадиев.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес