Служебното правителство на Димитър Главчев изпрати на властта в Северна Македония проект на Споразумение за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансгранично железопътно тунелно съоръжение, свързващо двете държави. Предложението е двете правителства да поемат конкретни и ясни ангажименти за реализацията на граничния жп тунел, който е ключов елемент от Коридор 8. Това е един от десетте паневропейски транспортни коридора и свързва Адриатическо море с Черно море - през Албания, Северна Македония и България. Наред с коридори IV, VII и IX, той е един от общо четирите, минаващи през територията на България.
През октомври миналата година София и Скопие постигнаха съгласие за изграждането на Коридор 8.
Още: България и Северна Македония през 2024 г.: Нищо за македонските българи
Какво предвижда новият документ?
С подписването на документа, изготвен от Министерството на транспорта и съобщенията, ще бъдат договорени техническите, финансовите, правните и организационните въпроси, свързани с изграждането на тунела, които следва да бъдат в съответствие с европейското и националното законодателство на двете страни.
Страните ще се споразумеят коя от тях ще отговаря за изграждането на трансграничното съоръжение, за обществените поръчки и за надзора на строителството. Предвижда се железопътните управители на България и Северна Македония да създадат съвместни работни групи за подготовка на необходимата документация за тръжните процедури, съобщиха от пресслужбата на българското правителство.
Още: Транспортният министър: Инвестициите в жп инфраструктура за коридор VIII са над 3 млрд. лв.
Снимка: БГНЕС
До три месеца от влизане в сила на споразумението България и Северна Македония трябва да изготвят и изпратят до Европейската комисия и финансиращите институции общ график за изпълнението на строителството.
Още: Албания и Северна Македония ще бъдат свързани с нов граничен пункт
"Двете страни ще положат всички усилия за осигуряване на безвъзмездна финансова помощ за изграждането на съоръжението и прилежащата му железопътна инфраструктура, спазвайки изискванията на ЕС и НАТО по отношение стандартите на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T)", се казва още в проекта на споразумение.
"Българската страна е в готовност в най-кратки срокове да започне преговори с Република Северна Македония по предложените текстове, след което да се пристъпи към подписването му", добавят от пресслужбата на кабинета "Главчев".
Още: Николоски пак се заяде: България поставя Северна Македония в неизгодна позиция за коридор 10
Междувременно воденото от ВМРО-ДПМНЕ правителство на Северна Македония (с премиер Християн Мицкоски) очаква сформиране на редовен български кабинет: Македонското правителство в очакване да се състави българското: Ето какви са надеждите на Скопие.