С големи мнозинства парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие пет законопроекта на ИТН, ДБ, ПП, БСП и "Възраждане" за нови предложения с промени в Изборния кодекс в първото заседание на комисията. Изненадващото действие дойде на фона на очакванията за обсъждане на първо четене на трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се предлага спиране на процедурата за избор на главен прокурор на единствения кандидат - изпълняващия функциите Борислав Сарафов. Опитът за прекратяване на процедурата за главен прокурор ще изисква приемане на промените в ЗСВ в изключително кратки срокове, а причината - процедурата по избор на новия обвинител №1 е насрочен за 16 януари.
Първи обрат - изборите са по-важни от Сарафов
Въпреки очакванията в спешен порядък да стартира работата по законопроектите за спиране на избора на Сарафов, още в началото на заседанието депутатите прекроиха дневния ред на правната комисия и така вместо само трите предложени проекта, работата стартира с промените в Изборния кодекс (общо 5 законопроекта) и Закона за вероизповеданията (на ГЕРБ-СДС). Предложението за разместване на дневния ред беше направено от Александър Рашев от "Има такъв народ" и бе прието с пълно мнозинство от 23 гласа "за".
Именно в последните дни постъпиха три законопроекта по тази тема - по неофициална информация по време на преговорите за правителство е станало ясно, че ИТН ще опитат да форсират промените в ИК. Тъй като е била постигната неформална договорка, то затова и парламентарните групи се активизираха относно тази тема.
Снимка: БГНЕС
Какви са идеите?
Приетите от комисията идеи са разнородни и всички са продиктувани от поредицата нарушения на последните избори за 51-ото Народно събрание, чиито резултати са обжалвани и в Конституционния съд.
От ИТН предлагат четири групи промени:
- в изготвяне на избирателните списъци;
- промяна на вида на машинното гласуване;
- създаването на преброителни комисии и центрове и
- отлагане влизането в сила на създаването на избирателен район в чужбина, обясни доц. Николета Кузманова от ИТН.
Още: За четири години: 76 милиона лева за заплати на депутатите и пътувания до Мумбай и Индонезия
Законопроектът на "Възраждане" включва идеи като:
- премахване на хартиената бюлетина;
- въвеждане на видеонаблюдение в изборния ден в секцията;
- увеличаване на партийните представители при приемане на изборните книжа;
- премахване на безлимитния брой секции в чужбина;
- промени в състава на ЦИК;
- премахване на номера от бюлетината и
- увеличаване на възнагражденията на членовете на изборните комисии.
"Хартиените бюлетини се използват за подмяна на изборния резултат и трябва да изчезне от изборния процес. ... Имаме съмнения около достоверността на машините - затова въвеждаме изборното видеонаблюдение в секциите през деня с цел да се види дали не е попълвано в машината или на бюлетините. ... ЦИК е политически орган и затова съставът му трябва ясно да отразява политическата действителност", бяха част от думите на адв. Петър Петров от "Възраждане". Още: Лъжичката катран в кацата с мед, наречена Изборен кодекс на "Възраждане".
Снимка: БГНЕС
От името на БСП депутатът Мая Димитрова постави на дневен ред идеите за въвеждане на регионални преброителни центрове и активна регистрация на избирателите с цел изчистване на списъците от "мъртвите души".
В двата си отделни законопроекта от ПП и ДБ предлагат сходни идеи:
- въвеждане на преброителни центрове с уточнение какви да са границите на районите;
- отпадане на изцяло ръчното броене на гласовете чрез въвеждане на оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини;
- въвеждане на сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите,
- смяна в състава на ЦИК и др.
Предстои всички одобрени текстове да влязат в пленарна зала за първо гласуване.