Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Имало ли е злоупотреби за милиони с тол системата? Спор между бивши и настоящи ръководители от АПИ

08 юли 2021, 08:50 часа • 5182 прочитания

Две фирми са получили за две години и половина около 50 млн. лв. затова, че през тях минава плащането на ТОЛ таксите. Фирмите прибирали 7% от приходите. За това сигнализираха от МРРБ, след което назначиха проверка по случая. Защо е било необходимо наемането на тези фирми – темата коментираха бившият председател на АПИ и бивш ръководител на ТОЛ управлението проф. Олег Асенов и заместник - регионалният министър Захари Христов.

Още: Владислав Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, в мирно време направи революция

Още: Цял отбор с 6 резерви са кандидатите за лидер на БСП: Ето кои са те

„Това е необходимо, защото по европейска практика има три основни субекта – потребител на пътя, доставчик на електронни услуги и лице за събиране на пътни такси. Това не е нито български патент, нито „българско чекмедже”. Това е практика, определена чрез Директива 52. Навсякъде в Европа има такива фирми, информацията за тези фирми е достъпна в публични регистри”, обясни проф. Асенов, по Нова теливизя.

Той подчерта, че възнаграждението на различните доставчици в Европа варира между 2% и 12%. Според него има необходимост от подобни доставчици, тъй като голяма част от потребителите желаели да си закупуват услугите от място, което се намира близо до тях. Доставчиците оперирали над 9 000 пункта за продажба.

Според зам.-министър Христов обаче в директивата, спомената от бившия шеф на АПИ, не е посочено като задължително, че фирмата – получател на средствата, трябва да бъде частна фирма.„Това е въпрос на корекции, които ще се опитаме да направим. 57 млн. лв. е чистата комисионна за фирмите. Не мога да кажа какви са разходите им. Фирмите са подбрани чрез обществена поръчка”, каза той.

Още: Ако Радев направи партия, ще е след края на президентския мандат: Коментар на Яница Петкова (ВИДЕО)

Още: НСИ за "Възраждане": И след 1000 страници обяснения не разбират инфлацията

Проф. Асенов обаче контрира и посочи, че това не е вярно, а изказването на Христов показвало, че не познавал нормативната уредба.

"Има свободен регистрационен режим. Всяка българска компания, която иска, отговаря на изискванията и премине процедурата за оперативна съвместимост може да бъде национален доставчик. В момента още 4 фирми са в различни фази и очакват да станат доставчици", отвърна бившият шеф на АПИ.

Зам.-министърът твърди, че мениджмънтът на ТОЛ системата е лош. Първото, което е открила проверката на МРРБ, е, че няма звено, което да контролира изпълнението на договорите.

„Заедно с първия договор за проектиране и изграждане, има възникнали нови 27 договора на стойност 46 млн. лв. за най-различни дейности. В момента, като направихме изчисления, ако изкараме винетките и ги върнем в АПИ, ТОЛ управлението няма да може да се самоиздържа”, посочи Христов.

Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство

Още: МЕЧ са против помощта за Украйна

Според проф. Асенов за стартираща система тези разходи са изцяло в нормата. Той даде за пример Италия и Франция, които са постигнали подобни цели.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес