Служебният министър на правосъдието Крум Зарков съобщи за установени случи на използване на неистински документи при кандидатстване по процедурите за придобиване на българско гражданство.
Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
"Установили сме и вече сме доказали случаи на представени неистински актове за раждане или други документи, доказващи произход. Събираме цялата тази информация, която ще предоставим на прокуратурата до дни", посочи Зарков от парламентарната трибуна по време на процедура по неговото изслушване, поискано от парламентарната група на "Възраждане".
"В момента и през последните месеци е изключително засилен контролът върху кандидатите. Само през тази година, за последните четири месеца, Съветът по гражданство е възложил допълнителни проверки по повече от 1000 преписки. Тези проверки се извършат от МВР, както и от Министерството на външните работи, чрез консулските служби. Проблемът с тези проверки е, че те удължават сроковете за произнасяне", обясни министър Зарков.
Той съобщи и за констатирани сходни случаи, които определи като "интересен феномен".
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
"Хората, които живеят извън България, предоставят документите си лично, но предоставят тук лице за контакт. В много от случаите хората, предоставили неистински документи, представят едни и същи лица за контакт в България, което говори за известна степен на организираност. Тя е предмет на изследване от други органи, надявам се те да действат", разясни Зарков. Още: Всеки ден по един руснак взема български паспорт
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
Министърът на правосъдието съобщи още за случаи на отменена натурализация, когато по съдебен ред е установено използването на неверни данни от кандидатствалите за българско гражданство. "В рамките на последните няколко месеца, в моя мандат, сме правили такива предложения. Те са били одобрени от президентството и с указ е отнемано българско гражданство", посочи той.
Зарков припомни още, че за кандидатстващите за българско гражданство на основание произход няма изискване да владеят български език. Според него обаче такова трябва да бъде въведено.