"Трябва да следим много внимателно ситуацията в Израел, защото има потенциал за много сериозна ескалация. Всяка от основните движещи сили – от една страна израелците и палестинците, от друга страна Иран и нейните прокси групи като "Хизбула", от трета страна САЩ и Русия – всяка от тези страни трябва да помисли как да деескалира този конфликт. Няма да е лесно. Но в края на краищата това ще бъде решението, защото опасността да се разрази една много по-голяма буря е много сериозно".
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това заяви премиерът Николай Денков на брифинг за журналисти в "Евксиноград". Той използва повода да поздрави институциите, в лицето на Министерство на транспорта и външно министерство, които реагираха изключително бързо.
Още: Втора група евакуирани от Израел българи кацна в София"
България беше единствената страна, която успя в кратки срокове да проведе два полета. Събираме още информация и желаещи. Когато има достатъчно хора и е безопасно за полет – ще можем да извършим още един такъв полет", посочи той.
Има ли рискове?
На въпрос очаква ли президентът да свика Консултативния съвет по национална сигурност и необходимо ли е според него, той подчерта: "Този въпрос трябва да зададете към президента. В случая, когато има едно такова изостряне на обстановката – може би си заслужава да се свика. Но при положение сме в предизборна ситуация, виждаме, че някои от партиите използват всяка възможност, за да се опитата да ескалират, вместо да деескалират положението – трябва да се помисли какъв ще бъде резултатът от един подобен съвет и дали би бил полезен", каза акад. Денков.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
По думите му България ще предложи да изпрати хуманитарна помощ на Израел. "Ще видим дали можем да помогнем с болнична помощ. По отношение на техника и военна помощ – не се обсъжда въобще подобен вариант. Тук конфликтът е на съвсем друго ниво".
Шенген
"Ако всяка страна се спасява поотделно, както в момента се затварят граници вътре в Европа, това по никакъв начин няма да реши общоевропейският проблем с наличието на твърде много мигранти, които влизат на територията на Европейския съюз", каза още Денков след края на тристранната среща между премиерите на България, Гърция и Румъния.
Той отново повтори, че страната ни е изцяло готова към това през декември да получи положителен отговор за Шенген.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Маргаритис Схинас с надежда до края на годината България и Румъния да са в Шенген
"Докато не изчерпаме всички възможности, няма "план Б", посочи премиерът след разговорите. Той подчерта, че страната ни е избрала своя подход и той е да посочи ползите за Съюза от присъединяването на България и Румъния.
"Ако ние успеем да защитим външните граници, а върху България и Румъния има такава отговорност, можем да решим проблема. Ако не защитим границите, ние преразпределяме проблема от една в друга държава, което не е дългосрочно решение", каза Денков.
По думите му двете държави, които до този момент се обявяват против разширяването на зоната за свободно придвижване – Нидерландия и Австрия, имат полза от това България и Румъния да бъдат част от Шенген.
"Ако декември няма положително развитие, с премиера на Румъния ще седнем и ще мислим за това какви ще са следващите ни стъпки", посочи още българският министър-председател.
Тристранната среща
Премиерът бе домакин на днешните разговори, проведени между него и колегите му от Гърция и Румъния – Кириакос Мицотакис и Марчел Чолаку. На форума присъстваха още заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Маргаритис Схинас и еврокомисарят по транспорт Адина Вълян. Участва също министърът на енергетиката на Молдова Виктор Парликов. Освен темата „Шенген“, фокус на обсъжданията бе поставен и върху регионалната транспортна и енергийна свързаност.
Още: Държавата засилва сигурността заради войната в Израел - вижте на кои места
Част от задачите са сравнително по-краткосрочни – както пътеките за пренасяне на зърно от Украйна към Средиземно море, а от там към Африка. Някои от задачите ще изискват години, тъй като са сериозни инвестиционни проекти, посочи в изказването си Николай Денков.
По темата за сигурността той заяви, че всяка страна трябва да изгради пълноценно своите отбранителни сили.
"България е набрала скорост и доизгражда това, което през годините беше забавено, за да имаме пълноценни отбранителни способности“, коментира премиерът.
По думите в региона още има държави, зависещи от руския газ, на които трябва да се помогне. За пример Денков посочи Молдова, наблягайки на необходимостта от по-добра енергийна свързаност.
Още: "Нетаняху е израелският Бойко Борисов на стероиди" (ВИДЕО)