Първият вот на недоверие срещу кабинета "Борисов" 3 започна вяло, в отсъствието на премиера, като именно това се превърна в централна тема в началото на дебатите.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
За да мине вотът са нужни поне 121 гласа, с колкото от БСП и ДПС - единствената друга партия, която го подкрепя, не разполагат. Гласуването трябва да е 24 часа след приключване на дебатите.
По време на разискванията управляващи и опозиция не дебатирата темата, а именно провалът на кабинета в борбата с корупцията, а се стигна дори до припомняне на вечната тема "кой е по-по-най-комунист".
Правосъдният министър Цецка Цачева взе думата и заяви: "Да се твърди, че няма воля за борба с корупцията, че нищо не се прави, че няма политики, е дълбоко невярно твърдение".
Тя изтъкна последното изследване на „Евробарометър”, в което гражданите на много други европейски държи също сочат, че при тях има корупция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Колеги от ляво, знаете ли колко пъти вие споменавате във вашата предизборна платформа за системна борба с корупцията – нула. Вие спекулативно извеждате определени данни", обърна се тя към БСП и подчерта, че правителството полага големи усилия - приемането на антикорупционния закон и променените в НПК, а във ВКС от 2014 г. се водят 57 дела за корупция срещу политици и държавници.
Социалистите обаче за трети път настояха Борисов да дойде и този път Караянчева даде 15 минути почивка.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
И след нея обаче премиерът не дойде, като Караянчева обяви, че той е имал важни международни срещи, но тя му се обадила, като той обяснил, че гледа по телевизията.
Това предизвика викове: "Оставка!" от червените редици и въпроси защо заседанието не е било насрочено във време, когато Борисов не е ангажиран. Изводът беше - че го е страх. След това от левицата настояха заседанието да бъде прекратено.
"Имам вяра в Цвета Караянчева, защото е смела жена за разлика от страхливеца, който се е скрил в МС", заяви социалистът Стоян Мирчев.
Павел Шопов от "Атака" обаче призова Караянчева да укроти страстите в залата и тя отказа да прекрати заседанието, защото има достатъчно представители на кабинета.
В това време напрежението в НС се покачи след пламенно изказване на Лъчезар Иванов от ГЕРБ, който обяви премиера за държавник, превърнал се в международен фактор. "Силата на нашата партия е в лидера Бойко Борисов, който без страх разкрива всички корупционни схеми и ги предава на прокуратурата", заяви депутатът.
След него Драгомир Стойнев изброи имената на депутати от управляващата партия, които са били членове на БКП, начело с "майката на нацията" Цецка Цачева.
Джейхан Ибрямов от ДПС обяви категорично, че движението ще подкрепи вота.
"Корупцията е само една от последиците на типа абсурдно управление. Причините е този пагубен и опасен модел, който не предлага ясна визия и стратегия за управление. Така самият модел предразполага към корупция", убеден е той. "Имаме двама вицепремиери от националистическите формации. Единият стана известен с това да ликвидира шума в Слънчев бряг, но същият не видя масовото разпространение на националсоциалистически сувенири в подлезите на София", допълни Ибрямов.
Йордан Цонев, също от ДПС допълни, че дебатът се превърнал в отрицание на целите, които са били поставени. "Да запазим уважение към тези, които ни гледат и слушат", призова той.