В непоправимо гротескно шоу се превърна заседание на Комисията по правни и конституционни въпроси, на което се гледа на второ четене преместване на Бюрото за защита на свидетелите към правосъдното министерство (сега то се управлява от главния прокурор, а промените са в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство) и на първо четене закриване на специализираното ни правосъдие (изменения в Закона за съдебната власт, предложени от "Демократична България").
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
В законопроекта на демократите особено важно е искането за промяна при гласуване за освобождаване на някой от т.нар. трима големи (главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС) – предлаганата промяна предвижда за освобождаване на председателите на върховните съдилища да трябват както 17 от 25 гласа на Пленума на ВСС, така и мнозинство в съдийската колегия. А за кариерното развитие на съдиите трябват поне 8 гласа от съдийската колегия (от общо 14, като 6 са на т.нар. политическа квота т.е. назначавани от Народното събрание), при прокурорите – поне 6 гласа (от общо 11, 5 от които са избрани от Народното събрание).
В крайна сметка, промените в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, бяха приети от комисията на второ четене, като се стигна до обиди от сорта на "цървул" - ПОДРОБНОСТИ! Обявена беше почивка и след нея Филип Попов от БСП предупреди, че няма време преди пленарното заседание за актуализацията на бюджета - затова да се брояло, че той подкрепя законопроекта на първо четене и ще внася предложения за поправки преди второ. Хамид Хамид от ДПС пък заяви, че парламентарната група на движението има заседание за актуализацията на бюджета от 13:30 часа и заради това представителите на движението не може да останат. Стигна се до спор дали да бъде спрян дебатът - според Атанас Славов от "Демократична България" категорично "да", защото е имало вече обществено обсъждане и дебат на предишно заседание на правната комисия. Опонираха от ДПС и ГЕРБ, че на първо четене не може да се гласува спиране на дебата, защото четенето е първо. Главният прокурор Иван Гешев повиши тон: "Не искате да изслушате съдебната власт ли?". Преди това Славов обясни, че никой не предвижда да има закриване на спецправосъдието без подготовка и без да има достатъчно дълъг срок всякакви висящи дела да бъдат завършени, преди правомощията на специализираните съдилища и прокуратура да бъдат прехвърлени към районни прокуратури - между първо и второ четене щели да бъдат внесени съответните текстове.
"Значи има такъв народ, но няма такова заседание", дойде ехидно подмятане, след като председателят на комисията Андрей Михайлов обяви край на заседанието, тъй като имал информация, че започва пленарното заседание за актуализацията на бюджетите на НЗОК и т.нар. голям държавен бюджет.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Ние сме гарант, че до края на днешния ден този закон (промените в Закона за съдебната власт, които са на първо, а не на второ четене), ще бъде приет", избухна Мая Манолова в кулоарите на парламента. Тя беше на заседанието на Комисията по правни и конституционни въпроси, без да е член на въпросната комисия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Какво стана след това, НАУЧЕТЕ ТУК!