Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И Илияна Йотова е участвала в "тролската операция" на БСП, казва Биволъ

13 февруари 2014, 07:53 часа • 77569 прочитания

И Илияна Йотова е работила с „Лийдуей Медия Солюшънс” – компанията, за която „Биволъ” твърди, че е техническият организатор на т.нар. интернет тролове, работещи за прокарване на спуснати от БСП тези по горещи обществени въпроси.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

От публикувана от "Биволъ" справка се вижда, че "Лийдуей" е работила за изтикване на публикации с негативен оттенък назад в резултатите, давани от Google при търсене с ключова дума "Илияна Йотова" или Iliana Iotova" и е засилвала с положителните. Освен това е създадена и Facebook група "Къде са парите на бежанците", която се използва като канал за тезите на Йотова по този въпрос.

В сутрешния блок на Нова телевизия единият от собствениците на „Биволъ” Атанас Чобанов заяви, че отчетите, които сайтът му публикува, са автентични. Той поздрави зрителите на корейски – заради обявената вчера спогодба за сътрудничество в областта на образованието със Северна Корея. Чобанов каза, че на платформата Balkanleaks е изпратен сигнал за „Лийдуей Медия Солюшънс” и той няма причина да не му дава.

Чобанов добави, че ако има такива документи и за други партии, „Биволъ” ще ги публикува с радост. Той добави, че разбиването на пощата на Йотова сигурно е направено чрез паролата. От „Биволъ” са пратили сигнал до прокуратурата за това.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Според Чобанов „Лийдуей Медия Солюшънс” са работели по следния начин за Йотова – позициониране на информацията за нея в интернет, включително хвалебствени коментари, на челни позиции при търсене в Google.

Чобанов добави, че от 672 идентифицирани профила, показани от „Биволъ”, всъщност има 50-тина реални души с по няколко профила. Това се показва от идентичните коментари на различните профили, със съвсем малко вариации, заяви разследващият журналист. Чобанов каза, че не знае колко струва услугата.

На въпрос дали този тип услуга не е все едно „да си купиш социолог, за да те поставят на по-високо място”, Чобанов отговори, че е редно да сме наясно със съществуването на интернет тролове. В мрежата отдавна върви слухът за „кутевчетата”, посочи Чобанов. Той добави, че няма информация за ГЕРБ, но е готов да публикува документи за такава тяхна дейност, ако има. Ние публикувахме досието Буда - не го забравяйте, припомни Чобанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес