Отсъствията на депутатите от 42-рото Народно събрание не стреснаха особено ГЕРБ и БСП. Поне такова впечатление оставиха народните представители Антон Кутев от Коалиция за България и Димитър Главчев от ГЕРБ в коментара си пред bTV по темата.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
По официална статистика за 10 месеца, откакто работи настоящия парламент, депутатите имат 2291 отсъствия без официална причина. Начело са народните представители от ГЕРБ с 1650 отсъствия. През лятото на миналата година, когато ДАНСwithme беше в пика си, парламентарната им група масово напускаше заседания – общо 14 пъти.
Далеч назад, на второ място са депутатите от „Атака”. Те са натрупали 237 отсъствия. Колегите им от ДПС са бягали от работа 195 пъти, а социалистите, макар и с втора по големина парламентарна група, са най-дисциплинирани. Депутатите от левицата общо са пропуснали 132 заседания.
Рекордьор по неявяване на работа, неособено изненадващо, е депутатът от ДПС Делян Пеевски. Той не се е появявал в парламента от юни миналата година, когато започнаха протестите срещу назначаването му за шеф на ДАНС.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Данните не впечатлиха много Главчев и Кутев, които изместиха темата към това какво всъщност се приема и какво работи парламента. Те все пак се съгласиха, че не е редно депутат да получава около 900 лева месечно, въпреки че не се явява на работа, но изразиха безсилие да му се противопоставят, тъй като е разписан в закона. Нещо повече, според Кутев е по-добре един от народните представители, който и без това не присъства, изобщо да не ходи в пленарна зала. Той визира Делян Пеевски, тъй като „всяко негово появяване би предизвикало широко обществена реакция”. Според Кутев Пеевски е сигурен за Европейския парламент.
Антон Кутев коментира и отсъствията на ГЕРБ, конкретно на лидера Бойко Борисов, без да го споменава директно: „Има и друг, който идва за 5 минути, дава интервюта и си тръгва”. Като лоялен съпартиец, Главчев отговори: „Не са един и два случаите, в които Борисов стои сам в пленарна зала. Той се опитва да даде глас за кворум, за да има заседание”. Той отново се върна към продукцията на парламента, който според него „излъчва много сериозна нестабилност” и тези „лъчи изгарят” всички институции, включително правителството, макар че ползвало „слънцезащитен крем”.
Социалистът обаче не се съгласи с „внушението”, че депутатите ходят на работа и нищо не вършат и изпадна в парламентарни битовизми: „С ДПС сме 120 души, ако няма кворум, той не се събира заради няколко души. Кой болен, кой детето се разболяло. 5-6% болнични има и във вашата телевизия. Когато сме 120 и 6 души излязат в болнични, резултатът е липса на кворум. БСП е там на 95% от хората всеки път, защото иначе не можем да започнем заседанието. Навсякъде има над 5% болнични, защото така е устроено обществото. 30% от депутатите са майки с деца. Аз моята майка не мога от един месец да я закарам на преглед в болницата. През цялото време ние поставяме тази тема в грешната светлина. Аз получавам три трети от заплатата си и ходя всеки ден на работа”.
По въпроса с болничните Главчев не се съгласи като даде за пример болниците, които не спират работа, като има много отсъстващи служители.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му