Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хем ЕК ни мъмри за корупцията, хем сме изпълни почти всичко, за да я преборим

09 март 2016, 12:31 часа • 2469 прочитания

Правителството прие отчета по Плана за действие за изпълнение на препоръките от Доклада на Европейската комисия (ЕК) от януари 2015 г. в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка.

Планът за действие беше приет в началото на март м. г. и съдържа законодателни, организационни и аналитични мерки и действия на институциите в областта на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, които целяха преодоляване на идентифицираните в Доклада на ЕК слабости.

В отчета се посочва, че от заложените мерки 29 са изпълнени, 32 са в процес на изпълнение, а по две се работи, тъй като са с постоянен срок за изпълнение. „Част от целите, които не са реализирани, зависят от измененията в Закона за съдебната власт“, се казва още в него.

Припомняме, че най-тежките критики на ЕК бяха, че Висшият съдебен съвет (ВСС) реагира на твърдения за корупция и търговия с влияние само след външен и вътрешен натиск. Брюксел отбеляза и незадоволителното проучване на аферата "Яневагейт", което приключи без намирането на виновни. В доклада на ЕК доста ясно намеква, че ВСС се е провалил в свои основни дейности като кадруване и наказване на магистрати.

„В областта на независимостта, отчетността и етиката на съдебната власт е приет Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на Конституцията на Република България и е изготвен ЗИД на Закона за съдебната власт“, похвалиха се от кабинета.

От там напомниха и за избора на нов главен инспектор на Инспектората към ВСС и новият правилник за организацията на дейността на Инспектората.

„Въведена е нова система за централизирано случайно разпределение на делата във всички съдилища и е направен анализ в областта на атестирането на магистратите“, пише още в отчета.

По отношение реформата в съдебната система в отчета е посочено създаването на Съвет по прилагането на Актуализираната стратегия за съдебна реформа и разработването на пътни карти за изпълнение на всяка една от стратегическите цели в нея. В отговор на препоръките е приет ЗИД на Наказателния кодекс в частта относно борбата с изпирането на пари и финансиране на тероризма и е изготвен друг проект – за въвеждане в НК на директивата относно атаките срещу т. нар. информационни системи.

За повишаване ефикасността на съдебната система са приети Правила за оценка на натовареността на съдиите, изготвен е преглед на дисциплинарната практика на ВСС за периода 1 януари 2014 г. – 30 април 2015 г. и др. Приет е ЗИД на НПК, съдържащ промени относно възможностите за налагане на мерки за неотклонение. В Пътната карта за електронно правосъдие са залегнали и конкретни дейности за изграждане на оперативен капацитет в сектор „Правосъдие”.

Приемането на Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията и на план за изпълнение на приоритетните й цели са реализирани мерки в областта на борбата с корупцията.

Отчетено е определянето на национален координатор по антикорупционни политики, създаването на функциониращ Национален съвет по антикорупционни политики и на специализирано междуведомствено звено между ДАНС, МВР и Прокуратурата за разследване на корупцията.

Посочва се изготвянето на проект на закон за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, и новата законодателна рамка на обществените поръчки.

В областта на борбата с организираната престъпност като изпълнена мярка се отчита възстановяването на ГДБОП в МВР.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес