Обявеният от служебния кабинет кризисен щаб за овладяване на "хаоса и разрухата в енергетиката" се оказа обикновена работна група за обсъждане.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Това става ясно от публикуваната заповед на премиера Гълъб Донев. В нея е посочено, че се създава "кризисен щаб за разрешаване на проблемите, свързани с повишените цени на горивата и електроенергията и със сигурността на доставките и предвидимостта на цените на газа".
Във въпросния документ като основание за създаване на щаба е посочен същият член от устройствения правилник на Министерски съвет: чл. 24, ал. 1. Той гласи:
"Работни групи за изготвяне на проекти на актове или на други експертни предложения по конкретни въпроси от компетентността на правителството с участието на представители на различни администрации се създават с решение на Министерския съвет или със заповед на министър-председателя."
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Трябва да се отбележи, че функционирайки като такава работната група няма административна власт и не носи административна отговорност за решенията си, което означава и че няма какво да бъде оспорвано пред съд. Отговорността е на премиера и министрите, които приемат и привеждат в заповеди и изпълнение предложенията от заседанията.
Ще работим "денонощно"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Въпреки, че първоначалните заявки бяха щабът да работи "без прекъсване, включително и през почивните дни", то се оказа, че до 11 август включително новият щаб е заседавал едва три пъти. Изводите и решенията не са обявени публично, но официално посочената причина е, че "към момента са уточнени правилникът за работа и действие", разказва "Дневник".
За мисията на щаба премиерът Гълъб Донев обяви, че той трябва да представи "решения за сигурност на доставките и предвидимост на цените на газа, както и механизми за контрол и понижение на цените на горивата и електроенергията". Самата структура ще е "междуведомствена", с двама министри, "както и представители на други министерства, на браншовите организации, на ДАНС, на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на работодателите и синдикатите". Веднага направи впечатление отсъствието на представители на "Булгаргаз".
От своя страна бившият енергиен министър Александър Николов, както и негови колеги от бившата власт, се изказаха критично по отношение на действията на служебния кабинет. Самият Николов иронизира остро наследниците си в енергийното ведомство, след като заяви, че още в първия ден от "денонощната" им работа е посетил сградата на министерството с цел да им занесе сандвичи и вода за стимул, но не е открил никого.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Тайни разговори
На този етап сега управляващите не смятат за необходимо да се водят стенограми от заседанията, като принципно такова законово задължение също няма.
"Щабът заседава като работна група, стенограми не се правят, води се протокол, в който се отбелязват задачите и се посочват срокове за изпълнението им", разказват от пресслужбата на Министерски съвет пред колегите ни.
В самата идея за работна група към министър-председателя е заложено да има някаква проследимост на действията и решенията ѝ, защото би следвало да изготвя "проекти на актове или на други експертни предложения".
Енергийният щаб заседава "при необходимост, няма фиксирани ден и час", твърди пресцентърът на въпрос за честотата на срещите. Съобщава още, че за седмицата от създаването си властите в работната група са се събирали три пъти. И макар информация за резултатите от това да липсва, то като причина се посочва, че са уточнявани само правилата за работа - в бъдеще се предвижда да има такава в някои случаи: "При наличие на теми, които са от обществен интерес ще се изпраща информация до медиите и/или ще се правят брифинги". Част от информацията е поверителна и касае търговска тайна, тъй като се разглеждат оферти.
Пресслужбата твърди още, че е планирана "разширена среща с браншови организации и енергийни експерти, която ще се предава на живо за представителите на медиите".
С какви правомощия и защо работна група ще разглежда оферти и търговски отношения от компетенцията на бизнеса и дружествата не е ясно.
Екипът
Председател на енергийния щаб е Христо Алексиев, вицепремиер по икономическите политики и министър на транспорта. Негов заместник е колегата му и министър на енергетиката Росен Христов. За секретар на щаба е определена началникът на кабинета на Христов Любомира Ганчева, за която Actualno.com разказа подробно за връзките и позициите й спрямо Русия.
Според заповедта на премиера членове на енергийния щаб са още седем зам.-министри от министерствата на енергетиката, околната среда и водите, икономиката и индустрията, иновациите и растежа, регионалното развитие, вътрешните работи и финансите.
В работната група участват още зам.-председател на Държавната агенция "Национална сигурност (ДАНС), на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).